Ruszają konsultacje społeczne Polskiej Strategii Wodorowej - poinformował minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka. W kolejnych latach inwestycje w technologie wodorowe w Polsce mają wynieść kilkanaście miliardów zł - wskazują przedstawiciele rządu.

Minister klimatu i środowiska podkreślił na czwartkowej konferencji prasowej, że gospodarka wodorowa jest jednym z priorytetów rządu na najbliższe lata. Wskazał, że technologie wodorowe mają przyczynić się m.in. do modernizacji polskiego sektora energetycznego.

Kurtyka poinformował, że ruszają konsultacje Polskiej Strategii Wodorowej do roku 2030 z perspektywą do 2040 r., które potrwają 30 dni. Wiceminister klimatu i środowiska Ireneusz Zyska dodał, że resort pracuje też nad odpowiednią ustawą, Prawem wodorowym, oraz porozumieniem sektorowym ws. rozwoju technologii wodorowych.

Polska jest piątym na świecie i trzecim w UE producentem wodoru - podkreślił minister w KPRM, szef gabinetu politycznego prezesa Rady Ministrów Krzysztof Kubów. Przypomniał, że Wspólnota chce do 2050 roku przeznaczyć na projekty wodorowe 500 mld euro.

Kubów oraz Zyska poinformowali, że do 2030 roku polski rząd chciałby zainwestować kilkanaście miliardów złotych w technologie wodorowe.

- Rząd stawiając na technologie wodorowe, na rozwój tych technologii, na local content (udział polskich firm w łańcuchu dostaw), ale też i na ważny udział wodoru w polskim miksie energetycznym, nie będzie żałował w tym zakresie na pewno środków

zapewnił Kubów.


Artykuł pochodzi ze strony filarybiznesu.pl