Wcześniej w środę eurodeputowany Peter Liese oznajmił, że unijna komisarz ds. zdrowia Stella Kyriakides powiedziała na spotkaniu w Parlamencie Europejskim, że oczekuje się, iż firma Johnson & Johnson wystąpi w lutym do EMA o dopuszczenie jej szczepionki do użytku w UE.

Rozmówca Reutera, który bierze udział w negocjacjach Unii z koncernami produkującymi szczepionki przeciw koronawirusowi, oznajmił też, że preparat J&J, który będzie podawany w jednej dawce, może być dostępny w UE już 1 kwietnia.

EMA wydaje niewiążące opinie w sprawie szczepionek. Ostateczną zgodę na dopuszczenie ich do obrotu w UE podejmuje Komisja Europejska. 21 grudnia EMA zdecydowała o warunkowej autoryzacji szczepionki firm Pfizer i BioNTech, a 6 stycznia - firmy Moderna.

Również w środę szef amerykańskiego programu szczepień na Covid-19 dr Moncef Slaoui powiedział, że oczekuje, iż szczepionka J&J będzie "efektywna w 80-85 procentach". Dodał, że liczy na to, iż skuteczność powyżej 80 proc. sprawi, że preparat zostanie w trybie natychmiastowym dopuszczony do stosowania w USA.

Szczepionka J&J przechodzi ostatnie fazy testów klinicznych - podaje Reuters.

Jak wynika z opublikowanego na rządowych stronach Narodowego Programu Szczepień, Polska w ramach umów UE zdecydowała się na zakup 16,98 mln dawek szczepionki Johnson&Johnson.