Przedsięwzięcie biznesowe?

  

W awanturach i debatach wokół wyrzucania przez właścicieli portali społecznościowych i innych platform Donalda Trumpa i jego zwolenników pada argument, że przecież firmy prywatne mogą robić, co chcą, i dobierać sobie klientów na podobnej zasadzie.

To argument tylko częściowo słuszny, bo mamy tu do czynienia z monopolami czy nawet kartelami, a to już zagrożenie dla wolności, nie tylko gospodarczej. Wyobraźmy sobie taką sytuację, że właściciele firm telekomunikacyjnych na przemian odłączają i podłączają z powrotem klientów według własnego uznania, w zależności od tego, co mówią przez telefon. Zresztą wcale nie trzeba tu wysilać wyobraźni, bo takie rozwiązanie jest w prawie rosyjskim, gdzie na żądanie władz dostawcy internetu mają przekazać dane „niesłusznie” wypowiadających się w internecie klientów albo ich odłączyć od usług. Widać wyraźnie, że Zachód zmierza w kierunku rozwiązań rosyjskich, ale cenzorem i nadzorcą nie ma być państwo, tylko informatyczne korporacje. Owszem, jakieś regulacje i moderacja internetu bywają konieczne, ale to, co się obecnie dzieje, idzie już za daleko. Zwłaszcza że surowość jest wybiórcza, skoro zbrodnicze reżimy wciąż mają swoje konta.
 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Gazeta Polska Codziennie

Wczytuję komentarze...

  

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts