W związku z obostrzeniami sanitarnymi związanymi z pandemią ekspozycję można na razie oglądać tylko online, ale będzie czynna do końca czerwca. Muzealnicy mają nadzieję, że do tej pory muzea zostaną już otwarte dla zwiedzających.

Wystawa pt. "Najcenniejsze" prezentuje ponad 100 eksponatów, w tym m.in. broń, biżuterię, przedmioty codziennego użytku oraz multanki – najstarszy dęty instrument muzyczny odkryty na terenie Polski. Składa się on z dziewięciu piszczałek powiązanych ze sobą za pomocą łyka, tworząc w ten sposób wielocewkową fletnię spojoną. Instrument został znaleziony na cmentarzysku w Przeczycach w tzw. grobie szamana. "To niewątpliwie unikatowy zabytek na skalę europejską" – podkreśla kuratorka wystawy Dorota Podyma.

W jednej z sal zgromadzono zbiory dokumentujące istnienie wymarłych już gatunków – są tam kły i żuchwa mamuta, czaszka nosorożca włochatego i kości niedźwiedzia jaskiniowego. Zaprezentowano też zbiór zabytków spoza Polski, pozyskanych w latach 20. i 30. XX w. w formie darów, kiedy muzeum było instytucją niemiecką w niemieckim przed wojną Bytomiu. Większość tych eksponatów jest prezentowana po raz pierwszy. To m.in. liczące sobie 3–5 tysięcy lat piękne kamienne ostrza, groty strzał i ozdoba bytomskiej kolekcji – jedyny w Polsce ciężarek do miotacza oszczepów.

"Ta wystawa prezentuje najcenniejsze spośród naszego ogromnego zbioru Działu Archeologii, liczącego 350 tys. eksponatów. To tylko niewielka cząstka – ale to creme de la creme, prawdziwe cuda, skarby na skalę europejską, nie tylko polską"

– podkreśliła podczas wernisażu dyrektor muzeum Iwona Mohl.

Wystawa wpisuje się obchody jubileuszu 110-lecia bytomskiego muzeum. Placówka, której początki sięgają 1910 r. i która pierwszą wystawę zaprezentowała już rok później, gromadzi i udostępnia zwiedzającym eksponaty archeologiczne, etnograficzne, przyrodnicze, dokumenty historyczne oraz dzieła sztuki. Zbiory poszczególnych działów należą do najliczniejszych nie tylko na Śląsku, ale i w kraju.

Tak jak inne placówki w dobie pandemii Muzeum Górnośląskie przeniosło swoją działalność do internetu, gdzie m.in. organizuje dla dzieci w czasie ferii wykłady i warsztaty online.