Od ponad dwóch tygodni w Polsce prowadzone są szczepienia przeciwko COVID-19. Kolejne grupy zawodowe i społeczne czekają w kolejce po remedium. Tymczasem nie ma dnia bez wieści o nowych przypadkach koronawirusa w naszym kraju, a także o spowodowanych nim zgonach.

Nasza redakcja zwróciła się do przewodniczącego sejmowej komisji zdrowia Tomasza Latosa z pytaniem, dlaczego COVID-19 u jednych ludzi nie wywołuje żadnych objawów, a dla innych potrafi być śmiertelny.

- To jest bardzo dobre pytanie, na które naukowcy za jakiś czas znajdą odpowiedź. Być może będzie to przedmiotem niejednej publikacji w najlepszych czasopismach medycznych. Możemy przepuszczać, że jest to związane z genetyką poszczególnych ludzi, z receptorami, które są na błonach komórkowych i na tym poziomie wirus ma ułatwiony dostęp do komórek jednego organizmu, a utrudniony do komórek innego. Takie jest moje zdanie. Tego wszystkiego nie wiemy i na to pytanie nauka dopiero szuka odpowiedzi

– mówi nam Tomasz Latos.

Polityka spytaliśmy też, czy szczepionka, na którą świat tyle czekał, będzie skuteczna też w przypadku coraz to nowych mutacji koronawirusa.

- Na szczęście według informacji, które do mnie docierają, szczepionki są skuteczne na różne mutacje COVID-19. Jednak nie znamy przyszłości. Pamiętajmy, że jeżeli chodzi o koronawirusa my ciągle zdobywamy doświadczenie. Nie wiemy, czy będzie można spodziewać się odległych powikłań po kilku miesiącach, czy po kilku latach. W prawdzie są pierwsze doniesienia, że tak może być, ale nie wiemy jaka będzie skala. Nie wiemy też na jak długo szczepienia zapewnią nam odporność. Jedno co wiemy na tę chwilę, to że, nie wymyślono nic lepszego, nic bardziej skutecznego niż szczepionki, dlatego warto się szczepić – powiedział nam polityk.

Podkreślił też, że oprócz łagodnych zachorowań, praktycznie bezobjawowych zdarzają się przypadki bardzo dramatyczne także u osób młodych. 

- Bądźmy ostrożni. Nie lekceważmy tej choroby. Przestrzegajmy obostrzeń, zachowujmy bezpieczną odległość i nośmy maseczki, a jak będzie możliwość zaszczepiajmy się

– mówi szef sejmowej komisji zdrowia.

Tomasza Latosa poprosiliśmy także o nakreślenie możliwego scenariusza epidemicznego na kolejne kilka miesięcy. 

- Wierzę w to, że zaszczepienie większości populacji spowoduje opanowanie i zakończenie pandemii. Warto, aby w trosce o bezpieczeństwo własne i innych, w trosce o gospodarkę i żeby świat mógł normalnie funkcjonować musimy wywiązać się z masowego szczepienia – zaznacza polityk.