Dziś szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk ogłosił, że od 15 stycznia otwarta będzie rejestracja dla osób powyżej 80. roku życia. Z kolei osoby między 70. a 80. rokiem życia na szczepienie będą rejestrować się od 22 stycznia. Szczepienia będą wykonywane w blisko 6 tysiącach punktów szczepień.

Jak wygląda proces rejestracji na szczepienie?

Zarejestrować się można się na trzy sposoby - poprzez infolinię 989, w punkcie szczepień lub w internecie. Następnie wybiera się miejsce i termin szczepienia. - Nie jest tak, że szczepimy się w miejscowości, w której jesteśmy zarejestrowani. Możemy wybrać dowolny punkt w Polsce - mówił Dworczyk. Dzień przed ustalonym terminem otrzymamy SMS z przypomnieniem. 

Jak zarejestrować się przez infolinię 989?

Przygotować trzeba swój numer PESEL, trzeba go podać wraz z danymi kontaktowymi. Konsultant zapisze na szczepienie w najbliższym terminie. Na podanie drugiej dawki osoba szczepiona zostanie umówiona w punkcie szczepień zaraz po podaniu pierwszej dawki. 

Jak zarejestrować się w Internecie?

Trzeba posiadać profil zaufany. System zaproponuje 5 dostępnych terminów w punktach szczepień, które znajdują się blisko miejsca zamieszkania. Można zmienić te dane, wybierając dogodne dla siebie miejsce i czas, wtedy system zaproponuje nowe terminy. Po rezerwacji otrzymamy SMS z terminem i miejscem szczepienia. Na drugą dawkę umawiamy się w punkcie szczepień po przyjęciu pierwszej dawki. 

Zgłoszenie na szczepienia - nie tylko dla seniorów!

Wszystkie osoby od 18. roku życia będą mogły od 15 stycznia zgłosić gotowość do zaszczepienia się. Najpierw trzeba wejść na stronę internetową gov.pl/szczepimysie i kliknąć na "ZGŁOSZENIE". Następnie należy wypełnić formularz, potwierdzić zgłoszenie. Gdy rozpocznie się odpowiedni etap szczepień, zgłoszona osoba dostanie maila, że ma już e-skierowanie i może umawiać się na konkretny termin. 

- To będzie czas dedykowany osobom, które zgłosiły chęć zaszczepienia się 

- wskazał minister Dworczyk.

Infolinia i e-rejestracja ruszą o północy z czwartku na piątek (14/15 stycznia).