Oddzielmy atak na Kapitol od kadencji prezydenta USA. Szczerski wymienia cztery duże zasługi Trumpa

"Ocena całej kadencji prezydenta USA Donalda Trumpa jest dla Polski i relacji polsko-amerykańskich korzystna. Będziemy oczekiwać na priorytety nowej administracji Joe Bidena, możliwe, że na początku skupi się na kwestiach wewnętrznych" - powiedział prezydencki minister Krzysztof Szczerski.

Andrzej Duda i Donald Trump podczas wizyty Dudy w USA w czerwcu 2020
fot. KPRP (Jakub Szymczuk)

Rozmowa w Programie Trzecim Polskiego Radia ze Szczerskim poświęcona była obecnej sytuacji w Stanach Zjednoczonych, bilansowi prezydentury Donalda Trumpa oraz perspektywom współpracy Polski z nową amerykańską administracją Joe Bidena.

Szczerski podkreślił na wstępie, że czym innym jest "ocena bardzo krytyczna" tego, co wydarzyło się na Kapitolu 6 stycznia, a czym innym ocena na chłodno dorobku prezydenta Trumpa.

Uważam, że zwłaszcza z polskiego punktu widzenia ocena całej kadencji Donalda Trumpa jest dla Polski korzystna i dla relacji polsko-amerykańskim (jest) korzystna

 - ocenił Szczerski.

Oddzielić kadencję od ataku na Kapitol

Zaznaczył, że atak na Kapitol i emocje amerykańskich polityków, które się z nim wiążą to odrębna kwestia, którą sami Amerykanie w ramach debaty wewnętrznej muszą sobie ułożyć. "Nie powinniśmy ulegać narracji, że to oznacza jakąś głęboką słabość Ameryki, bo to znowu dla nas jest niekorzystne, żeby dać się namówić do frontalnego krytykowania Stanów Zjednoczonych jako państwa słabego czy upadłego" - mówił prezydencki minister.

Pytany, jakie są zasługi Trumpa w budowaniu i rozwijaniu relacji polsko-amerykańskich wymienił: bezpieczeństwo militarne i zwiększenia obecności wojsk amerykańskich w Polsce, bezpieczeństwo energetyczne i zwiększenie dostaw gaz skroplonego, polityczną współpracę z państwami Trójmorza oraz rozwój współpracy w nowych obszarach wzajemnych inwestycji.

Współpracę Polski z USA popierali też Demokraci

Szczerski podkreślał, że te wszystkie fundamenty współpracy polsko-amerykańskiej cieszyły się w USA poparciem zarówno Republikanów, jak i Demokratów. "Współpracując intensywnie z prezydentem Trumpem jednocześnie przekonywaliśmy do naszych interesów także stronę demokratyczną, stąd nie ma dzisiaj dyskusji w Stanach Zjednoczonych na żaden z tych czterech tematów, o których powiedziałem jako o fundamentach polsko-amerykańskich relacji" - podkreślił Szczerski.

Natomiast rzeczywiście jest tak, że będziemy oczekiwać na priorytety nowej administracji Joe Bidena, dlatego, że jest możliwe, że ta administracja szczególnie w pierwszym okresie skupi się bardzo wyraźnie na kwestiach wewnętrznych, na problemach gospodarczych, epidemiologicznych, zdrowotnych w samym Stanach, więc może być mniej aktywna na forum międzynarodowym

- powiedział Szczerski.

Mówił, że jeśli administracja Bidena będzie aktywna na tym forum, to może być aktywna tam, gdzie jest kontrowersja, gdzie będzie chciała pokazać różnicę z administracją Trumpa np. w kwestii bliskowschodniej.

 

Źródło: niezalezna.pl, PAP

#Stany Zjednoczone #Andrzej Duda #prezydent #Krzysztof Szczerski #Joe Biden #relacje polsko-amerykańskie

Mateusz Tomaszewski
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo