Zmarł kpt. Jan Jabłoniec ps. Fiat - żołnierz AK z oddziału "Uskoka"

Na wieczną wartę odszedł kpt. Jan Jabłoniec ps. Fiat, żołnierz oddziału kpt. Zdzisława Brońskiego ps. Uskok - poinformował we środę na Twitterze minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. Weteran zmarł w wieku 93 lat.

Jan Jabłoniec
twitter.com/CzarnekP

"Na wieczną wartę odszedł kpt. Jan Jabłoniec ps. Fiat, żołnierz oddziału +Uskoka+. Wielki patriota, ale przede wszystkim ciepły i skromny człowiek, z dużym poczuciem humoru. Przyjaciel i towarzysz wielu patriotycznych spotkań. Spoczywaj w pokoju"

- napisał minister Czarnek.

O śmierci weterana, żołnierza Armii Krajowej poinformował również oddział IPN w Lublinie, który podał, że kapitan Jabłoniec zmarł 12 stycznia br. w wieku 93 lat. W biogramie kombatanta IPN przypomniał, że pseudonim Fiat Jabłoniec otrzymał w związku z tym, że był mechanikiem samochodowym.

"Jan Jabłoniec urodził się 13 lipca 1927 roku w Ziółkowie (powiat łęczyński). Od 1938 mieszkał i pracował w Lublinie z matką u siostry Marii Gulbin, w zakonie wizytek. W 1939 rozpoczął naukę w kierunku zawodu mechanika samochodowego"

- podał Instytut.

Jabłoniec uczył się także pracy w zakładzie tapicerskim, gdzie zajmował się także wysyłką poczty. "Podczas jednego z wyjazdów natrafił na egzekucję więźniów z Zamku Lubelskiego, która odbywała się przy Al. Zygmuntowskich. W 1944 roku ucieka z Lublina w obawie przed aresztowaniem i wraca do babci, do rodzinnego Ziółkowa. Tam poprzez komendanta placówki AK Józefa Gąsiora trafia do oddziału kpt. Zdzisława Brońskiego ps. Uskok" - czytamy.

Brał udział w walkach z Niemcami, a także sowietami w Czemiernikach, gdzie został ranny. W oddziale "Uskoka" obsługiwał niemiecki LKM.

"Po rozwiązaniu AK nie bierze udziału w działaniach zbrojnych podziemia antykomunistycznego, pełni natomiast funkcje wywiadowcze – informuje +Uskoka+ o działaniach komunistów na swoim terenie. W tym czasie pracuje w rodzinnych stronach we własnym gospodarstwie rolnym"

- podał IPN.

Instytut przypomniał też, że Jan Jabłoniec czynnie uczestniczył w życiu kombatanckim. "Był jednym z ostatnich (o ile nie ostatnim) żyjącym żołnierzem kpt. Zdzisława Brońskiego ps. Uskok" - dodał IPN.

 Źródło: niezalezna.pl, PAP

 

#żołnierz #Jan Jabłoniec #AK

mg
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo