Kiedy szczepienia nauczycieli? Czarnek: Najszybciej, jak się da. "Według hierarchii zapotrzebowania"

"Będziemy szczepić nauczycieli przeciw COVID-19 najszybciej jak się da, ale jest wyznaczona kolejność zgodnie z hierarchią zapotrzebowania" – powiedział minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. Zapowiedział też powrót do szkół starszych grup, jak tylko będzie to możliwe, jednak bez wskazywania konkretnych terminów.

zdjęcie ilustracyjne
pixabay.com

Dziennikarze zapytali ministra w Sejmie o szczepienia dla nauczycieli, którzy w poniedziałek wracają do nauczania stacjonarnego w klasach I-III.

Kolejność jest wyznaczona zgodnie z hierarchią zapotrzebowania. Siłą rzeczy najbardziej szczepienia potrzebują osoby najstarsze, bo są najbardziej narażone na utratę życia i zdrowia, ale będziemy szczepić nauczycieli najszybciej jak to się da, cały czas trwają dyskusje

– odpowiedział szef resortu edukacji i nauki.

Pytany, czy masowe testowanie nauczycieli klas I-III w kierunku zakażenia SARS-CoV-2 nie jest akcją propagandową i niewiele wniesie odpowiedział, że gdyby to była tylko akcja propagandowa to nie brałoby w niej udziału 165 tys. osób, które chcą przetestować przed powrotem do szkoły.

"Naprawdę jest potrzebna" – powiedział.

Powrót starszych grup do szkół "jak tylko się da"

Czarnek podkreślił w rozmowie z dziennikarzami, że powrót starszych roczników nastąpi najszybciej jak to będzie możliwe, biorąc pod uwagę kwestie bezpieczeństwa i rozwoju pandemii.

"Cieszę się, że wracają uczniowie klas I-III" – mówił minister. Dodał, że każdego dnia w każdej szkole będzie monitorowana sytuacja, jeżeli chodzi o rozwój pandemii i ewentualne ogniska zakaźne, aby – jak mówił – dało to podstawę do dalszej weryfikacji sytuacji.

Szef resortu edukacji i nauki podkreślił, że chciałby, aby uczniowie byli w warunkach jak najbardziej bezpiecznych.

Na pytanie, czy będzie zdalne nauczanie do końca roku, Czarnek odpowiedział, że powrót klas I-III po części służy do monitorowania sytuacji w szkołach.

Będziemy monitorować każdego dnia, w każdej szkole ewentualne ogniska zakaźne, żeby później mieć dokładną wiedzę na temat tego, jak to wygląda w ruchu oświatowym

 – mówił.

Zapytany, jaki jest próg zakażeń, który umożliwi powrót do szkół starszym rocznikom, odpowiedział, że nie zależy to od progu zakażeń, ale od dynamiki rozwoju pandemii.

Warunki muszą być takie, żeby była stabilizacja, jeżeli chodzi o rozwój pandemii

– ocenił Czarnek.

 

 

Źródło: niezalezna.pl, PAP

#MEN #Przemysław Czarnek #koronawirus #szczepienia #nauczyciele #szkoła

Mateusz Tomaszewski
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo