Marszałek Adam Struzik tłumaczył, że placówki medyczne muszą być dobrze wyposażone, by szybko i skutecznie pomagać pacjentom. "Koronawirus nie odpuszcza, dlatego cały czas trzymamy rękę na pulsie i na bieżąco monitorujemy sytuację w szpitalach" - powiedział marszałek, podkreślając, że zapotrzebowanie na nowoczesny i niezawodny sprzęt jest bardzo duże, stąd decyzja o zakupie przenośnych aparatów rentgenowskich. "Taka aparatura w dobie COVID-19 ogranicza przemieszczanie się pacjentów po szpitalu, tym samym minimalizując ryzyko rozprzestrzeniania wirusa" - dodał marszałek.

Do mazowieckich placówek trafiło w sumie 20 aparatów RTG marki Samsung GM 85, a na ich zakup samorząd Mazowsza przeznaczył blisko 8 mln zł.

"To nowoczesne, kompaktowe i lekkie urządzenia. Ich ogromnym atutem jest niewielki – jak na tego typu sprzęt – rozmiar, który umożliwia personelowi medycznemu przetransportowanie go w niewielkiej windzie czy też bardzo wąskimi korytarzami do sali chorych"

- podkreślił urząd marszałkowski.

Jak zaznaczył, aparaty gwarantują doskonałą jakość obrazu i dostosowanie dawki promieniowania do wieku badanego pacjenta, dlatego mogą być również stosowane w diagnostyce dzieci. Ponadto posiadają funkcję Remote View, dzięki której medycy mają bieżący dostęp do obrazu za pośrednictwem przeglądarki internetowej. Ta opcja jest szczególnie przydatna na oddziałach SOR i w salach operacyjnych.

Nowe aparaty RTG zakupione przez samorząd Mazowsza przy wsparciu UE trafiły do 20 mazowieckich szpitali, w tym do: Mazowieckiego Centrum Rehabilitacji "STOCER" – Szpitala im. prof. M. Weissa w Konstancinie-Jeziornie, Mazowieckiego Centrum Rehabilitacji "STOCER" – Szpitala Kolejowego im. dr med. Włodzimierza Roeflera w Pruszkowie, a także do Samodzielnego Publicznego Zespołu Opieki Zdrowotnej w Mińsku Mazowieckim, Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego im. prof. Adama Grucy Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego w Otwocku, Powiatowego Centrum Zdrowia w Otwocku oraz Centrum Medycznego im. Bitwy Warszawskiej 1920 r. w Radzyminie.

Projekt "Zakup niezbędnego sprzętu oraz adaptacja pomieszczeń w związku z pojawieniem się koronawirusa SARS-CoV-2 na terenie województwa mazowieckiego" jest realizowany przez Samorząd Województwa Mazowieckiego. Całkowita wartość projektu wynosi 360 mln zł, z tego 314,9 mln zł pochodzi z funduszy europejskich z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020. Mazowsze jako pierwsze województwo w kraju uruchomiło środki unijne na ten cel.