Joanna Lichocka: Należy ograniczyć samorządom wydawanie pieniędzy na reklamę, prasę

"Uważam, że należy ograniczyć procentowo możliwość wydawania pieniędzy przez samorządy na reklamy, prasę, komunikację medialną. W tej chwili to są bardzo duże sumy" - twierdzi poseł Joanna Lichocka. W najnowszym wywiadzie komentowała m.in. przejęcie wydawnictwa Polska Press przez Orlen.

Joanna Lichocka
Fot. Filip Blazejowski/Gazeta Polska

Poseł Joanna Lichocka została zapytana, czy decyzja Orlenu o przejęciu wydawnictwa Polska Press "rozwiązuje problem dominacji zagranicznego kapitału w polskiej prasie", podkreśliła, że decyzję tę "należy traktować raczej w kategoriach przedsięwzięć biznesowych Orlenu".

- Oczywiście, bardzo dobrze jest, że te media regionalne zmieniają właściciela na polskiego. To jest bardzo ważna, epokowa w kontekście ostatnich dekad, sprawa, że tak duży kawałek tego "tortu medialnego" wraca do polskiego właściciela. Każde państwo powinno o to dbać, żeby większość mediów jednak było w rękach krajowego biznesu, kapitału, bo kapitał ma narodowość, ma znaczenie

 - oceniła.

Dodała, że nie ma to nic wspólnego z dekoncentracją, którą - jak wskazała - "trzeba przeprowadzić na podstawie stosownych ustaw".

- Ale jest to rzeczywiście działanie, które wpisuje się w hasło tak oczekiwane chyba przez większość Polaków, jak repolonizacja rynku medialnego. Myślę, że jest to działanie, które powinno być chyba przyjęte z radością przez wszystkich bez względu na poglądy

- zwróciła uwagę posłanka PiS.

Dopytywana, czy wraz z polskim kapitałem w tych mediach nie uwidoczni się wpływ polityków, Lichocka przypomniała stanowisko Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, które "oświadczyło, że z dużą nadzieją przyjmuje decyzję Orlenu, ponieważ to wzmocnić może media regionalne, bo wreszcie wchodzi bogaty inwestor, który kierując się dobrem wspólnym i dobrem kraju, będzie inwestował w te media". "To może tylko polepszyć sytuację tych redakcji" - stwierdziła.

Lichocka przyznała, że kwestia wydawania przez samorządy prasy lokalnej jest problematyczna.

- Jestem jedną z tych osób w PiS, która opowiada się za tym, żebyśmy znaleźli jakieś rozwiązanie, które ogranicza możliwość samorządom na wydawanie własnych gazetek. W wielu miejscach powoduje to, że prasa lokalna, prawdziwie niezależna od miejscowych włodarzy, od miejscowego układu rządzącego upada, ponieważ burmistrz czy prezydent miasta inwestuje w jakąś swoją lokalną gazetę samorządową, może wydawać na to środki publiczne samorządowe takie, jakich żaden wydawca lokalny nie ma. Również jeśli chodzi o rynek reklam wtedy może dominować, może decydować, czy te reklamy, które są reklamami samorządowymi, idą tylko do tego jednego tytułu

 - wyjaśniła.

Zdaniem posłanki "trzeba to zmienić systemowo, ustawowo".

"To jest tylko moja propozycja, nie stanowisko partii, nie jest to na razie przełożone w żaden projekt. Uważam, że należy ograniczyć procentowo możliwość wydawania pieniędzy przez samorządy na reklamy, prasę, komunikację medialną. W tej chwili to są bardzo duże sumy" - zaznaczyła.

 

 


Źródło: PAP, niezalezna.pl

#Orlen #Polska Press #Joanna Lichocka

mk
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo