"Nomadland" oparty został na książce Jessiki Bruder. Główną bohaterką jest kobieta po sześćdziesiątce, która po utracie dobytku w wyniku ekonomicznej zapaści w swoim rodzinnym mieście wyrusza w podróż po USA.

W główną rolę w filmie wciela się Frances McDormand, dwukrotna laureatka Oscara (za "Fargo" i "Trzy Billboardy za Ebbing, Missouri"). Obok niej na ekranie pojawią się m.in. David Strathairn, Linda May i Charlene Swankie.

Jak donosi kultura.onet.pl, produkcja stała się największym faworytem tegorocznych Oscarów w kategorii Najlepszy film. "Nomadland" został już wyróżniony na wielu prestiżowych festiwalach filmowych w tym w Wenecji czy Toronto.

Teraz National Society of Film Critics uznało obraz Zhao za najlepszy film roku. Zdobył też nagrodę za najlepszą reżyserię, główną rolę kobiecą oraz zdjęcia. W sumie najbardziej ceniona organizacja zajmująca się filmem na świecie wyróżniła "Nomadland" czterema nagrodami.

Jak dodaje portal, w związku z nasileniem tzw. drugiej fali pandemii rodzi się pytanie, czy 93. ceremonia wręczenia Oscarów ma szansę odbyć się w "normalnych" warunkach.