Chwała targowicy?

  

Dziwaczny sen. Diabeł żartowniś otwiera drzwi do krainy cieni. A nad drzwiami migoce lampka z napisem: „III RP”. I zaczął się ruch w krainie, i popełzły zeń cienie jeden za drugim. Palikot z gumowym penisem, Wajda w futrze z gronostajów. A na końcu sam Adam Michnik z „Wyborczą” pod pachą. I pociągnęła cała ta hałastra na stronice polskiej historii. I działy się rzeczy niesamowite. Powstanie kościuszkowskie nie wybuchło. Jąkający się trybun ludowy wytłumaczył polskiemu narodowi, że targowica to rozsądna opcja prorosyjska. Powstanie listopadowe? W tym czasie wojska polskie zajęte były pacyfikowaniem w imię carskiej chwały Kaukazu. Przewodził im człek ze świńskim ryjem.

Styczeń 1863 r.? Mistrz ruszających się obrazów porwał tłum, który sam poddał się brance rosyjskiej. Na szczęście tzw. autorytety nie potrafią cofać się w przeszłość ani kreować jej zgodnie ze swoją wolą. Ale potrafią określać nasz stosunek do historii. Czy więc powinno nas dziwić, że w państwie, gdzie à la mode jest zachwyt nad Putinem, a Jaruzelski to człek honoru – Zygmunt Wielopolski, syn Aleksandra, ewidentny zdrajca, kolaborant rosyjski – określany jest w polskiej  Wikipedii jako „polityk konserwatywny o orientacji prorosyjskiej”?
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Gazeta Polska Codziennie

Wczytuję komentarze...

  

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts