Grupa posłów KO wystosowała dziś skargę do KRRiT, w której domaga się przeprowadzenia postępowania wyjaśniającego i wyciągnięciem konsekwencji wobec TVP Info za porównanie polskiej opozycji do osób podających się za sympatyków Donalda Trumpa, którzy wdarli się w środę do Kapitolu.

Przypomnijmy, Kongres USA zatwierdził w czwartek głosy Kolegium Elektorów, uznając demokratę Joe Bidena za zwycięzcę listopadowych wyborów prezydenckich. Wcześniej jednak Kongres zmuszony był wstrzymać na kilka godzin swoje posiedzenie po bezprecedensowym wtargnięciu radykałów podających się za zwolenników Trumpa do gmachu amerykańskiego parlamentu. Sceny chaosu i przemocy w symbolu amerykańskiej demokracji wstrząsnęły światową opinią publiczną.

Wydarzenia w Waszyngtonie szeroko komentowane były także w Polsce. Najgłośniej krytykę słychać było ze strony polityków sejmowej opozycji. Tymczasem, politycy Koalicji Obywatelskiej jakby zapomnieli o sytuacji z przełomu 2016 i 2017 roku, kiedy to sami wywołali niepokój w Sejmie po wykluczeniu z 33. posiedzenia izby niższej posła Michała Szczerby, co miało miejsce 16 grudnia 2016 roku. Grupa posłów, m.in. PO i Nowoczesnej, okupowała wówczas sejmową mównicę, a obrady przeniesiono do Sali Kolumnowej. Z kolei protestujący przed Sejmem zwolennicy opozycji starali się zablokować samochody, którymi opuszczali Sejm Jarosław Kaczyński i Beata Szydło. Doszło do starć z policją. Posłowie KO okupowali salę sejmową również w trakcie świąt Bożego Narodzenia, a "zawiesili protest" dopiero 12 stycznia 2017 roku.

Tę sytuację przypomniał europoseł Patryk Jaki, krótko podsumowując komentarze opozycji.

- Ludzie, którzy nawoływali do zamachu stanu po przegranych wyborach, tworzyli instrukcje obalenia rządu, pierwszy raz w historii 3RP siłą zajęli fotel marszałka Sejmu teraz... pouczają o „zasadach” i „uznaniu” porażki. Szczyt bezczelności

- napisał na Twitterze.

Również telewizja TVP Info porównała zachowanie zwolenników Trumpa do działań polskiej opozycji. "Zamieszki na Kapitolu. Część demonstrantów zaczęła zachowywać się jak polska opozycja" - tweet tej treści pojawił się w środę wieczorem na profilu TVP Info.

Właśnie ten komentarz oburzył polityków Koalicji Obywatelskiej. Szef klubu KO Cezary Tomczyk zapowiedział złożenie pozwu do sądu na TVP. Dziś posłowie: Małgorzata Kidawa-Błońska, Rafał Grupiński, Piotr Adamowicz, Iwona Śledzińska-Katarasińska, Urszula Augustyn i Anna Wasilewska zwrócili się z pismem do szefa Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Witolda Kołodziejskiego, w którym oczekują m.in. wyjaśnienia sprawy przez KRRiT i wyciągnięcie konsekwencji wobec TVP Info.