Nazwał Jarosława Kaczyńskiego "oszustem". Sąd: Ryszard Petru musi przeprosić prezesa PiS

W wyniku wyroku Sądu Okręgowego w Warszawie Ryszard Petru musi przeprosić prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego za nazwanie go "oszustem" - poinformował szef Komitetu Wykonawczego PiS Krzysztof Sobolewski. Wyrok wydany w I instancji przez Sąd Okręgowy w Warszawie jest nieprawomocny.

Ryszard Petru
fot. Maciej Luczniewski/Gazeta Polska

- W wyniku wyroku Ryszard Petru musi przeprosić pana prezesa Jarosława Kaczyńskiego za nazwanie go oszustem we wpisie na Twitterze

 - poinformował szef Komitetu Wykonawczego PiS Krzysztof Sobolewski.

Jak dodał Sobolewski w wyniku wyroku Petru powinien opublikować tweet z przeprosinami i "przypiąć go" na 14 dni na swoim oficjalnym profilu na Twitterze.

Prezes PiS Jarosław Kaczyński skierował w lutym 2019 r. wezwanie przedsądowe do Ryszard Petru za nazwanie go "oszustem" i domagał się wówczas przeprosin.

Sprawa dotyczy wpisu Petru na Twitterze, który opatrzony został hashtagiem "#TaśmyKaczyńskiego". Wpis Petru miał związek z publikacją przez "Gazetę Wyborczą" stenogramu nagrania rozmowy m.in. prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego z austriackim biznesmenem Geraldem Birgfellnerem, która dotyczyła planów budowy w Warszawie dwóch wieżowców przez powiązaną ze środowiskiem PiS spółkę Srebrna.

- Żaden z Jarosława Kaczyńskiego biznesmen. Człowiek, który zleca wykonanie prac i po roku nie płaci jest po prostu oszustem

- napisał na Twitterze Petru.

Pytany wówczas o komentarz odpowiedział, że jeśli doszło do oszustwa, wówczas podtrzyma swoje słowa.

- Wielokrotnie widziałem takie sytuacje w biznesie, kiedy zamawiający odmawiał później zapłaty i zaczynał kombinować - to się nazywa oszustwo. Jeśli tak było w przypadku Jarosława Kaczyńskiego, to będę podtrzymywał swoje słowa

 - powiedział wówczas Petru.

W uzasadnieniu do wezwania przedsądowego napisano, że określenie innej osoby mianem "oszusta" stanowi przekroczenie granic dopuszczalnej krytyki. "Trudno poczytywać takie określenia jako element rzeczowej i kulturalnej dyskusji. Tego typu epitety mają zabarwienie jednoznacznie pejoratywne, ujemne i mają na celu spowodować negatywny odbiór danej osoby w opinii publicznej" - czytamy w uzasadnieniu. 

 Źródło: PAP, niezalezna.pl

 

#Ryszard Petru #Jarosław Kaczyński

mk
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo