Weto prezydenta ws. ustawy o działach administracji rządowej. Rzecznik rządu: Premier był uprzedzony

Prezydent Andrzej Duda zawetował nowelizację ustawy o działach administracji rządowej - poinformowała dziś Kancelaria Prezydenta w komunikacie zamieszczonym na swojej stronie internetowej. Jak podał rzecznik rządu, prezydent wcześniej informował premiera o takim zamiarze.

Prezydent Andrzej Duda, Premier Mateusz Morawiecki
Krystian Maj/KPRM

Przed chwilą pojawiła się informacja, że pan prezydent zdecydował się na prawo weta, niepodpisanie nowelizacji ustawy o działach administracji rządowej. Pan prezydent przed tą decyzją poinformował pana premiera, że zamierza taką decyzję podjąć

- powiedział na konferencji prasowej przed gmachem KPRM rzecznik rządu Piotr Müller.

- "Oczywiście to konstytucyjne prawo pana prezydenta; my je w stu procentach szanujemy" - zapewnił.

Wskazał, że „w najbliższym czasie odbędzie się spotkanie z zapleczem prezydenta oraz samym panem prezydentem, aby omówić te zastrzeżenia”.

Jestem przekonany, że nowy projekt ustawy spełni wymagania, których oczekuje pan prezydent

- zadeklarował Müller.

W środę prezydencki rzecznik Błażej Spychalski powiedział, że Andrzej Duda ma wątpliwości w sprawie niektórych rozwiązań noweli ustawy o działach administracji rządowej, zwłaszcza tego, czy leśnictwo powinno być podporządkowane resortowi rolnictwa, a nie resortowi środowiska.

Również w czwartek w radiu Wnet Spychalski mówił o wątpliwościach prezydenta ws. ustawy. Podkreślił, że dokonano dogłębnej analizy noweli. Prezydencki rzecznik wskazywał, że nowela nie dotyczy tylko kwestii przeniesienie nadzoru nad leśnictwem do resortu rolnictwa, bo jest dalece szersza.

"Ona obejmuje materie także innych działów administracji rządowej. Obejmuje kwestie związaną z przeniesieniem podsekretarzy stanu do służby cywilnej - to jest bardzo istotna, strukturalna zmiana w rządzie"

- wskazywał.

Sejm 17 grudnia ub.r. odrzucił wniosek Senatu o odrzucenie noweli ustawy o działach.

Zmiany w rządzie

Nowelizacja ta jest konsekwencją ubiegłorocznej reorganizacji Rady Ministrów i zmniejszenia liczby resortów. Według zapowiedzi polityków PiS, ma usprawnić funkcjonowanie rządu. Przewiduje m.in. wyodrębnienie nowych działów administracji rządowej: geologia, leśnictwo i łowiectwo oraz centrum administracyjnego rządu.

Nowelizacja zakłada też utworzenie Narodowego Centrum Sportu, które przejmie część obowiązków dotychczasowego Ministerstwa Sportu.

Ponadto nowela zakłada przeniesienie podsekretarzy stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i ministerstwach do korpusu Służby Cywilnej.

Podczas prac w Senacie zwracano uwagę, że nowela wprowadza "tylnymi drzwiami" możliwość wyższego wynagradzania podsekretarzy stanu, a zatem także parlamentarzystów, których wynagrodzenia związane są z wysokością pensji podsekretarzy stanu.

Ustawa o działach administracji rządowej z 1997 r. (wielokrotnie nowelizowana) umożliwia tworzenie nowych ministerstw na podstawie rozporządzeń, bez konieczności zmiany ustawy. Warunkiem jest podporządkowanie nowo utworzonemu resortowi konkretnych, wymienionych w ustawie działów. Jeżeli jednak rząd planuje w inny sposób rozdysponować zadania należące do jednego działu, wówczas niezbędna jest nowelizacja ustawy.

W wyniku rekonstrukcji rządu przeprowadzonej na początku października 2020 r., liczba ministerstw zmniejszyła się z 20 do 14. Część resortów została zlikwidowana, a ich kompetencje przekazano innym - wcześniej istniejącym lub nowo powołanym - ministerstwom.

 Źródło: niezalezna.pl, PAP

 

#Andrzej Duda #ustawa #nowelizacja #weto

mg
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo