Kulisy akcji CBA w głośnej sprawie korupcyjnej. Punktem wspólnym był Sławomir Nowak

"Na pewno możemy powiedzieć, że tym punktem wspólnym, zwornikiem całego systemu, który namierzyło CBA, jest Sławomir N." - oznajmił dziś rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn. W ten sposób skomentował nowe zarzuty postawione Sławomirowi Nowakowi, jak również zatrzymania kolejnych osób w jego sprawie.

Sławomir Nowak
By Platforma Obywatelska RP, CC BY-SA 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=34350299

Nowe zarzuty Nowaka

7 stycznia przesłuchano byłego ministra transportu w rządzie PO-PSL Sławomira Nowaka, któremu prokurator przedstawił dodatkowe zarzuty korupcyjne. Prokuratura zawnioskowała do sądu o przedłużenie aresztu Nowakowi.

- Czynności procesowe z udziałem Sławomira N. zostały zakończone. Usłyszał on dodatkowe zarzuty obejmujące przestępstwa o charakterze korupcyjnym, jednak z uwagi na konieczność przeprowadzenia czynności procesowych pozostałych zatrzymanych osób, prokuratura nie podaje szczegółowych informacji co do treści zarzutów oraz stanowiska podejrzanego

- powiedziała prok. Aleksandra Skrzyniarz, rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Warszawie.

Wiadomo, że zarzuty przyjmowania korzyści majątkowych stawiane Nowakowi dotyczą przestępstw popełnionych w czasie, gdy był on szefem Państwowej Agencji Drogowej Ukrainy Ukrawtodor. Zaplanowano także czynności z udziałem pozostałych podejrzanych, zatrzymanych dziś rano przez CBA.

Funkcjonariusze na polecenie prokuratury zatrzymali Łukasza Z., byłego prezesa zarządu warszawskiej spółki Europe Partners, w której Sławomir Nowak jest obecnie prezesem i wspólnikiem. Z. był także znany jako doradca Ewy Kopacz i współpracownik Donalda Tuska. 31 lipca 2020 r. Łukasz Z. zapewniał na łamach trójmiejskiej "Wyborczej", że nie jest zamieszany w tzw. aferę Nowaka. Zatrzymano także Pawła G., wiceprezesa małopolskiej spółki MGGP, świadczącej kompleksowe usługi z zakresu inżynierii, architektury i geoinformacji, a z informacji umieszczonej na oficjalnej stronie internetowej wynika, że spółka działała nie tylko w Polsce, ale i za granicą, m.in. na Ukrainie; Trzecim zatrzymanym jest Grzegorz W., przedsiębiorca prowadzący firmę RONIN, świadczącą usługi w sektorze bezpieczeństwa biznesu dla firm i korporacji. Podejrzani zostali zatrzymani na terenie woj. małopolskiego, podkarpackiego i pomorskiego.

Interesujące powiązania

Stanisław Żaryn był pytany w TVP Info o rolę, jaką mógł odgrywać Nowak w działalności grupy przestępczej, i czy mógł kierować nią jednoosobowa.

- Na pewno możemy powiedzieć, że ten główny wątek, który CBA bada, to wątek wykorzystywania pozycji publicznej, pozycji publicznej na Ukrainie, przez Sławomira N.. To wtedy doszło do zawiązania tej grupy przestępczej, którą Sławomir N. kierował, i - jak wskazuje materiał dowodowy - głównie przy okazji kontraktów podpisywanych na Ukrainie dochodziło do czynów o charakterze korupcyjnym

 - odpowiedział rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych. Zaznaczył, że "musimy pamiętać, iż to śledztwo - pomimo tego że zatrzymania zostały zapoczątkowane w latem 2020 roku - wciąż jest śledztwem rozwojowym, w którym pojawiają się nowe osoby, nowi świadkowie, nowe osoby podejrzane".

Rzecznik zwrócił też uwagę, że poza wątkiem ukraińskim, jest "osobny wątek polski, w którym również CBA zatrzymywało trzy osoby, które - jak pokazuje materiał dowodowy - popełniały przestępstwa korupcyjne już wtedy, kiedy Sławomir N. pracował w Polsce, miał funkcje publiczne przy polskim rządzie, czy wręcz w polskim rządzie".

Po uwadze, że Nowak był ministrem transportu w rządze Donalda Tuska, Żaryn został zapytany, czy trzej mężczyźni zatrzymani dziś są ze sobą powiązani i współpracowali ze sobą, czy też byli wyłącznie powiązani ze Sławomirem Nowakiem. Odpowiedź była jasna:

"Na tym etapie nie ma informacji, które mogłyby rozstrzygnąć tę kwestię. Na pewno każda z tych osób musi być przesłuchana, musi być przebadany ich udział w całej aferze, muszą być sprawdzone również ich życiorysy i ich powiązania" 

Jak podkreślił, "na pewno możemy powiedzieć, że tym punktem wspólnym, zwornikiem całego systemu, który namierzyło CBA, jest Sławomir N.". Przekonywał, że Nowak "patronował temu mechanizmowi przestępczemu i go prowadził".

- Ta przestępczość, którą on prowadził na Ukrainie, to takie modelowe wykorzystywanie wpływów i pozycji publicznej do tego, żeby wyprowadzać pieniądze do prywatnych kieszeni, żeby żerować na kontraktach, które są zawierane przez państwo, i przy tej okazji prowadzić działalność korupcyjną

 - powiedział.

Pytany, czy prawdą jest, że jeden z zatrzymanych w czwartek - Paweł G. - jest synem byłego ministra skarbu Aleksandra Grada, Żaryn zastrzegł, że chciałby "uniknąć wchodzenia w życiorysy i powiązania zatrzymanych", dodając, że "każda z tych osób, to osoba o interesujących powiązaniach".

 

 


Źródło: PAP, niezalezna.pl

#Sławomir Nowak

mk
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo