Jak dokarmiać zwierzęta zimą? Niektórych pokarmów należy unikać!

Mroźna zima to trudny okres dla dzikich zwierząt, które mają ograniczony dostępu do pożywienia oraz wody. Jakie pędy drzew i krzewy są pożywieniem dla leśnych zwierząt? Jak zachowują zwierzęta w zimie? Jak wygląda zimowy las? Warto o tym wiedzieć.

AlainAudet

Jak do każdej pory roku, tak do zimy zwierzęta przygotowują się. Sarny, jelenie, zające, lisy zmieniają swoje ubarwienie, by przyjąć szatę zimową. 

Naturalnym pokarmem wielu zwierząt jest borówka czernica, wrzos, jarzębina, głogi. Z niektórych drzew jeleniowate ogryzają korę.

Ważną rolę w lasach pełnią paśniki, w których dokarmia się zwierzęta. Dużą rolę w odżywianiu zwierzyny i zapobieganiu chorobom odgrywają składniki mineralne, zwłaszcza sól. Zapotrzebowanie na nią pokrywane jest z naturalnego żeru, karmy oraz częściowo z lizawek. Czym są lizawki? To drewniany słupek z kostką soli umieszczoną na  jego wierzchołku. Sól, która jest źródłem ważnych pierwiastków pod wpływem wilgoci rozpuszcza się i spływa po słupku. Zwierzęta chętnie ją zlizują. Przed niedostatkiem wody chroni natomiast podanie soczystej karmy – buraków, marchwi, ziemniaków czy jabłek.

Ptaki mają ograniczone możliwości wydalania soli. Podawany im chleb powoduje często poważną chorobę - kwasicę. Bardzo ważne jest również pojenie ptaków zimą. Karma dla ptaków powinna przypominać ich naturalny pokarm. W karmnikach ptaki powinny znaleźć drobną kaszę, słoneczniki, pestki dyni, jabłka, niesoloną słoninę oraz kule tłuszczowe. 

Większe ptaki, np. kawki, gawrony, chętnie jedzą grube kasze i ziarna. Podawana karma musi być świeża i czysta. Jej ilość jest różna w zależności od warunków pogodowych. W czasie odwilży wykłada się mniej karmy, podczas mrozów – więcej. Podczas łagodnych zim zwierzęta powinny radzić sobie same w zdobywaniu pokarmu.

 

 

 Źródło: niezalezna.pl

#natura #pożywienie #zima #zwierzęta #przyroda

ps
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo