Naga kobieta na tle białego orła to "wyraz ekspresji artystycznej". Ziobro zajął się znieważeniem godła

Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro polecił sprawdzić prawidłowość decyzji radomskiej prokuratury, która umorzyła śledztwo w sprawie znieważenia polskiego godła na wystawie w Mazowieckim Centrum Sztuki Współczesnej "Elektrownia" w Radomiu - poinformowała Prokuratura Krajowa. Chodziło o fotografię przedstawiającą nagą kobietę na tle białego orła. Zdaniem prokuratury, "był to wyraz ekspresji artystycznej, która - co oczywiste - nie musi być powszechnie akceptowana, nie mniej zdecydowanie mieści się w granicach".

Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej "Elektrownia" w Radomiu

Analizę prawidłowości decyzji o umorzeniu ma przeprowadzić Prokuratura Regionalna w Lublinie.

O umorzeniu postępowania w sprawie rzekomego znieważenia polskiego godła na wystawie w Radomiu poinformowano w poniedziałek. Chodzi o pracę przedstawiającą nagą kobietę na tle białego orła, prezentowaną przez grupę artystyczną "Łódź Kaliska".

Jak wyjaśniała wówczas rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Radomiu Beata Galas, śledztwo zostało umorzone wobec braku znamion czynu zabronionego. Według radomskiej prokuratury, zamierzeniem twórców nie było znieważenie polskiego godła.

"Był to wyraz ekspresji artystycznej, która - co oczywiste - nie musi być powszechnie akceptowana, nie mniej zdecydowanie mieści się w granicach"

– uznali śledczy.

Zawiadomienie w sprawie rzekomego znieważenia polskiego godła na wystawie w Radomiu złożyło stowarzyszenie Obóz Wielkiej Polski. Chodziło o fotografię przedstawiającą nagą kobietę na tle białego orła, prezentowaną w styczniu na wystawie w Mazowieckim Centrum Sztuki Współczesnej "Elektrownia" w Radomiu, ukazującej 40-letni dorobek grupy artystycznej "Łódź Kaliska". Według stowarzyszenia wizerunek przedstawiony na wystawie w Radomiu stanowił także pogwałcenie uczuć osób żywiących szacunek do symbolu państwa polskiego. 

 

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo