Tak wyglądał szturm na Kapitol! Wszystko transmitował na żywo internetowy streamer. ZOBACZ FILM

Publikujący swoje transmisje w internecie streamer, na żywo relacjonował szturm na Kapitol oraz wtargnięcie grupy radykalnych demonstrantów do biura Nancy Pelosi. Na nagraniu widać, w jaki sposób zachowywali się w gmachu Kongresu protestujący oraz reakcję służb na ich działania. Film został udostępniony za pośrednictwem serwisu YouTube.

YouTube / IRL Moments

W środę po południu, czasu lokalnego, grupa radykalnych demonstrantów wtargnęła do Izby Reprezentantów i Senatu, powodując przerwanie obrad Kongresu, który zebrał się, aby ostatecznie zatwierdzić wyniki wyborów prezydenckich z 3 listopada 2020 roku, wygranych przez Demokratę Joe Bidena.


Doszło do starć protestujących z policją. Interweniowała Gwardia Narodowa. Burmistrz Waszyngtonu ogłosiła, że stan wyjątkowy będzie obowiązywał w amerykańskiej stolicy do 21 stycznia, czyli pierwszego dnia po zaprzysiężeniu na prezydenta Joe Bidena.

Ku konsternacji wielu Amerykanów wzburzony tłum w środę wtargnął do Kongresu, doprowadzając do przerwania jego posiedzenia, na którym zatwierdzano wynik wyborów prezydenckich. Radykałowie podający się za zwolenników prezydenta Donalda Trumpa chodzili po korytarzach parlamentu, pozowali do zdjęć z posągami i obrazami i krzyczeli: „USA, USA”, „Zatrzymać oszustwo!” oraz „Nasza izba!”. Niektórzy mieli ze sobą flagi Konfederacji.


Demonstranci, z których część była uzbrojona, weszli do sali obrad oraz biura szefowej Izby Reprezentantów Nancy Pelosi. Jedna osoba została śmiertelnie postrzelona przez straż Kongresu. Ogółem w trakcie zamieszek zginęły cztery osoby.

ZOBACZ FILM:

W amerykańskich mediach pojawia się sporo głosów krytyki w sprawie zabezpieczenia gmachu Kapitolu. Funkcjonariusze biorący udział w akcji mówią o ogromnym bałaganie. „Nikt się nie komunikował. Nikt nie wiedział, co mamy tam robić”.

 Źródło: niezalezna.pl

 

#USA #kongres #Kapitol #demonstranci #transmisja

Piotr Łukawski
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo