Rosjanie mało optymistyczni. Od 1998 roku nie byli tak sceptyczni co do gospodarki

Indeks optymizmu gospodarczego w Rosji spadł do poziomu z 1998 roku i jest jednym z najniższych w ostatnich dekadach - podał w środę portal RBK powołując się na dane badania Gallup International. Tylko 6 proc. Rosjan liczy, że 2021 rok przyniesie dobrobyt.

zdjęcie ilustracyjne
pixabay.com

47 proc. obywateli spodziewa się, że nowy rok przyniesie problemy w gospodarce. 40 proc. uważa, że sytuacja nie zmieni się w porównaniu z rokiem 2020, a 8 proc. nie miało zdania na ten temat.

Ogółem indeks optymizmu stosowany w badaniu Gallupa spadł do minus 41 pkt procentowego, co jest jednym z najniższych wskaźników w ostatnich 23 latach w Rosji. Gorzej było tylko w 2013 roku, gdy indeks ten wynosił minus 43 pkt. proc. Największymi optymistami w sprawach gospodarki Rosjanie byli w 2006 roku, gdy wskaźnik sięgał 9 pkt. proc.

Lata 90. XX wieku, zwłaszcza pierwsze lata po rozpadzie ZSRR w 1991 roku, są w świadomości Rosjan najgorszym pod względem sytuacji gospodarczej okresem w najnowszej historii. Tak więc wyniki sondażu sugerują, że Rosjanie z większym pesymizmem patrzą na stan gospodarki niż władze kraju. Prezydent Władimir Putin przekonywał niedawno, że gospodarka Rosji w roku pandemii koronawirusa ucierpiała mniej, niż w "praktycznie we wszystkich krajach Europy i USA".

Putin na dorocznej konferencji prasowej w grudniu prognozował spadek PKB o 3,9 proc,. na koniec 2020 roku. Były wieloletni minister finansów Rosji Aleksiej Kudrin przewidywał zaś, że gospodarka może skurczyć się o 5 proc. przy uwzględnieniu skutków drugiej fali epidemii koronawirusa.

Z badania Gallup International wynika, że na świecie wskaźnik optymizmu gospodarczego wynosi obecnie minus 21 pkt. proc. Badanie przeprowadzono w listopadzie i grudniu 2020 roku, w 41 krajach świata.

 

 


Źródło: niezalezna.pl, PAP

#Rosja #badanie #gospodarka

tm
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo