Wynik dzisiejszych wyborów w amerykańskim stanie Georgia zdecyduje o tym, która partia będzie miała przewagę w Senacie.

Zgodnie z przepisami prawa wyborczego tego południowowschodniego stanu Ameryki kandydaci muszą uzyskać ponad 50 procent głosów, aby wygrać wybory.

Podczas listopadowej elekcji nie udało się to nikomu z ubiegających się o stanowisko senatora.

Jest to bezprecedensowa sytuacja, ponieważ to właśnie mieszkańcy Georgii, wybierając dzisiaj dwóch reprezentujących ich senatorów, zadecydują, czy Republikanie utrzymają większość w Senacie.

Kim są reprezentanci Georgii ubiegający się o miejsca w Senacie USA?

Republikanka Kelly Leoffler - popierana przez Donalda Trumpa - jest jedną z najbogatszych osób piastujących to stanowisko, współwłaścicielką między innymi Narodowego Zrzeszenia Koszykarek (WNBA). 

Została wybrana na urząd przez republikańskiego gubernatora Briana Kempa w grudniu 2019 r. po tym, jak senator Johnny Isakson przeszedł na emeryturę. Czy też - jak podają inne źródła - zrezygnował z pełnienia obowiązków senatora względów zdrowotnych.

Republikanin David Alfred Perdue jest biznesmenem, pełnił funkcję senatora od 3 stycznia 2015 do 3 stycznia 2021 roku.

Demokrata Raphael Warnock jest pastorem w Ebenezer Baptist Church w Atlancie, w tym samym kościele, gdzie Martin Luther King Jr przemawiał i wygłaszał kazania.

Inny Demokrata Jon Ossoff jest twórcą filmów dokumentalnych i dziennikarzem śledczym; przegrał wybory w 2017 roku, a teraz ponownie próbuje swoich szans.