Szczepienia przeciw COVID-19 rozpoczęły się w Polsce 27 grudnia ub.r. W pierwszej kolejności szczepieni są pracownicy sektora ochrony zdrowia. Termin zapisów na szczepienia w grupie zero został przedłużony do 14 stycznia. 

Komentarze na temat szczepień poza kolejnością osób, które nie są pracownikami ochrony zdrowia, wywołała m.in. informacja o zaszczepieniu się w Centrum Medycznym Warszawskiego Uniwersyteu Medycznego kilkunastu osób spoza grupy zero, wśród których byli m.in. były premier, europoseł SLD Leszek Miller i aktorka Krystyna Janda.

Przychodnię WUM wizytowali kontrolerzy z NFZ. Krytyczne wobec placówki wnioski sformułowała też komisja powołana przez rektora WUM prof. Zbigniewa Gacionga.

Tygodniowa dyskusja wokół szczepień znanych osób nie wykraczała do tej pory poza ramy standardów debaty publicznej. Swoim wpisem w mediach społecznościowych granicę przekroczył jednak reżyser Andrzej Saramonowicz.

Antysemityzm czy ignorancja?

Znany reżyser postanowił wstawić się za Krystyną Jandą i całą resztą światka kultury.

„Oczywiście zestawiam te okładki bez najmniejszego związku z jakąkolwiek sprawą, wiedząc doskonale, że SE jest wiarygodną gazetą. Ale jakoś muszę. Coś mi po prostu każe, nie wiem, donnerwetter (psia krew! -red.), co”

- pisze na Facebooku Saramonowicz. O jakie tytuły chodzi?

Pierwszy to „Super Express”.

„Chcesz się zaszczepić - zadzwoń do Jandy!”

- brzmi krzykliwy tytuł artykułu dot. szczepień, choć zaznaczyć należy, że dziennik nie raz publikował znacznie bardziej radykalne treści.

Drugi tytuł to „Der Sturmer”. Saramonowicz wybrał okładkę, na której niemiecki tygodnik propagandy ukazuje antysemicką karykaturę i pisze o rzekomych rytualnych mordach, dokonywanych przez Żydów. Na dole każdej strony tytułowej pisma drukowano motto: Die Juden sind unser Unglück! (Żydzi są naszym nieszczęściem -red.).