Szczepienia przeciw COVID-19 w Polsce rozpoczęły się 27 grudnia. W pierwszej kolejności szczepieni są m.in. pracownicy sektora ochrony zdrowia.

O zaszczepieniu poinformował jednak w ostatnich dniach m.in. były premier, a obecnie europoseł SLD Leszek Miller. Zaszczepieni zostali też m.in. aktorzy: Krystyna Janda, Maria Seweryn i Wiktor Zborowski, satyryk Krzysztof Materna, dyrektor programowy TVN Edward Miszczak oraz aktor, piosenkarz Michał Bajor i inni. Pełna lista osób zaszczepionych poza kolejnością nie została upubliczniona.

Warszawski Uniwersytet Medyczny informował o zaszczepieniu 18 znanych postaci kultury i sztuki, które zgodziły się zostać ambasadorami powszechnej akcji szczepień. Jak tłumaczono, szczepionki pochodziły z dodatkowej puli obejmującej 450 dawek, które WUM otrzymał od Agencji Rezerw Materiałowych niezależnie od etapu zerowego szczepień personelu medycznego, i które musiały być wykorzystane do końca roku.

Sprawą, która już od końca 2020 roku dominuje w przestrzeni publicznej, zainteresowały się media zagraniczne.

Stacja BBC News przygotowała materiał, w którym opisuje zajście związane ze szczepieniami celebrytów.

„Szpital upoważniony do wykonywania szczepień pozwolił grupie aktorów, ludziom mediów oraz byłemu premierowi przeskoczyć kolejkę i przyjąć szczepionkę przeciw koronawirusowi”

- mówi prezenterka.

Stacja zaznacza, że 18 osób z grona mediów i kultury zaszczepiło się w okresie, w którym preparat powinien przyjmować personel medyczny. Odnotowuje także odwołanie z funkcji prezesa zarządu Centrum Medycznego WUM sp. z o.o. dr n. med. Ewy Trzepli.