Burmistrz usłyszał zarzuty ws. przekroczenia uprawnień

Prokurator skierował do sądu akt oskarżenia przeciwko burmistrzowi Miasta i Gminy Niepołomice oraz jego zastępcy - poinformował dział prasowy Prokuratury Krajowej. Oskarżonym śledczy zarzucają przekroczenie uprawnień podczas przetargu na budowę Szkoły Podstawowej w Niepołomicach.

pixabay

Akt oskarżenia wobec burmistrza Miasta i Gminy Niepołomice oraz jego zastępcy do Sądu Rejonowego w Wieliczce skierował 31 grudnia 2020 roku Prokurator Śląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach.

Według informacji przekazanych  przez dział prasowy Prokuratury Krajowej, oskarżonym, którzy zostali zatrzymani na początku grudnia 2019 roku przez funkcjonariuszy Centralnego Biura Antykorupcyjnego, zarzuca się niedopełnienie obowiązków w celu osiągnięcia korzyści majątkowych przez inną osobę.

- "Zarzuty dotyczą przekroczenia uprawnień, do jakich doszło podczas przetargu na budowę Szkoły Podstawowej w Niepołomicach, w szczególności w związku z udzieleniem zamówienia publicznego na stworzenie wizji koncepcyjnej obiektu"

- przekazała PK.

- "Ponadto Roman P. jest oskarżony o czyn z art. 233 par. 1 i 6 kk. polegający na złożeniu fałszywego pisemnego oświadczenia o braku lub istnieniu okoliczności stanowiących podstawę wyłączenia z postępowania przetargowego"

- podkreślił dział prasowy PK.

Wskazał również, że z uwagi na konieczność zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania prokurator zastosował wobec obu podejrzanych środki zapobiegawcze w postaci poręczenia majątkowego w kwocie 100 tysięcy złotych i 70 tysięcy złotych, dozoru policji wraz z zakazem kontaktowania się z świadkami i współpodejrzanymi oraz zawieszenia w czynnościach służbowych.

- "W toku postępowania kwoty poręczenia zmniejszono odpowiednio do 50 tysięcy złotych i 20 tysięcy złotych. Sąd Rejonowy Katowice Wschód 29 września 2020 r. uchylił zawieszenia w czynnościach podejrzanych uznając, iż w związku z końcowym etapem śledztwa przesłanki zastosowania tego środka przestały być aktualne"

- dodano.

 

Źródło: PAP, niezalezna.pl

#Niepołomice #zarzuty #korupcja

as
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo