Według szefa rządu terminy szczepień będą ustalane na podstawie różnych kryteriów, a zainteresowani otrzymają SMS z konkretnymi datami. Program rejestracji i szczegółowe kryteria ma przedstawić we wtorek minister zdrowia Jan Blatny.

Najważniejszy będzie wiek, ale też stan zdrowia czy miejsce pracy - powiedział Babisz. Według niego osoba rejestrując się w systemie, będzie musiała podać różne informacje o sobie. Zdrowy człowiek w wieku 66 lat dostanie późniejszy termin szczepienia, niż 60-latek z wysokim ciśnieniem

- oświadczył premier.

Zgłoszenia mają być przyjmowane za pośrednictwem internetu, telefonicznie lub przez lekarzy pierwszego kontaktu.

Według Babisza priorytetowo ma zostać zaszczepionych około 13 tys. chorych na cukrzycę, około 93 tys. osób zmagających się z otyłością, 218 tys. ludzi mających zdiagnozowaną ciężką chorobę płuc i 24 tys. osób z chorobami nerek. Jednym z kryteriów ma być też wykonywany zawód i tu pierwszeństwo otrzymają policjanci, strażacy, pracownicy służby zdrowia, służb socjalnych i krytycznej infrastruktury.

Od 15 stycznia szczepionki mają dostawać seniorzy w wieku powyżej 80 lat.

26 grudnia 2020 roku do Czech dotarła pierwsza partia 9750 szczepionek. Kolejne 19,5 tysiąca dostarczono 30 grudnia, a w styczniu ma trafić do kraju 326 tys. szczepionek Pfizer/BioNTech. Preparat podawany już jest lekarzom i innym pracownikom szpitali, którzy bezpośrednio zajmują się chorymi na Covid-19. Pierwszą osobą zaszczepioną w Czechach był premier Babisz.