Sprawę postanowił zbadać prof. Stanisław Żerko, który na liście organizacji popierających Rudzińską-Bluszcz znalazł takie, które reprezentują jego miasto i postanowił wszystko sprawdzić.

„Zadzwoniłem na numer podany na stronie Stowarzyszenia Matecznik. Sympatyczny pan nic nie wie, że stowarzyszenie wsparło panią Zuzannę Rudzińską-Bluszcz (nie wie, kto to) i że znajduje się na liście organizacji ją wspierających”.
- relacjonuje prof. Żerko.

Jak się okazało, tego typu przypadków nieświadomego udzielenia poparcia jest więcej.

Na łamach wprost.pl pojawiła się informacja, że po nagłośnieniu całej sprawy przez prof. Żerko część organizacji rzekomo udzielających poparcia kandydatce na RPO po prostu usunięto z listy. Świadczą o tym dane z serwisu WebArchive, z których wynika, że 29 grudnia Rudzińską-Bluszcz popierało 1210 organizacji, a 31 grudnia o godzinie 7:00 na liście było już 1203 organizacji.

To jeszcze nie wszystko. Serwis tvp.info zwrócił uwagę, że wśród organizacji, które poparły kandydaturę Rudzińskiej-Bluszcz znalazło się kilka takich, które budzą spore zdziwienie. Wśród nich można znaleźć na przykład: Stowarzyszenie Sympatyków Latającego Potwora Spaghetti czy Koło „Miętus” Polskiego Związku Wędkarskiego w Orli. 

Warto też zwrócić uwagę na dublowanie poparcia. Ma to miejsce na przykład w przypadku kilku kół z różnych miast reprezentujących Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną.

Jak czytamy na łamach tvp.info, po skontaktowaniu się z kilkoma wybranymi z listy stowarzyszeniami, okazało się, że… formalnie nikt żadnego poparcia nie udzielał.

Nikogo takiego nie popieraliśmy.
- twierdzi Anna Leszczyńska-Lenda, prezes Stowarzyszenia Rodzin Katolickich Eden działającego przy Archidiecezji Krakowskiej. 

„Zarząd Stowarzyszenia Rodzin Katolickich Eden nie udzielał żadnego poparcia kandydatce na rzecznika praw obywatelskich pani Zuzannie Rudzińskiej-Bluszcz. […] Byłoby to sprzeczne z poglądami członków stowarzyszenia opowiadających się zdecydowanie po stronie życia, wiary katolickiej i społecznej nauki Kościoła.
- wynika z treści oświadczenia Stowarzyszenia Rodzin Katolickich Eden.

Do zbierania podpisów pod kandydaturą Zuzanny Rudzińskiej-Bluszcz przyznała się Fundacja Watchdog Polska. Odpowiadając na liczne uwagi internautów dotyczące dublowania wpisów oraz zastrzeżenia, przedstawiciele Fundacji tłumaczyli, że nie byli w stanie kontrolować każdego ze zgłoszeń i przyznali, że faktycznie mogło dojść do sytuacji, że o rzekome poparcie dla kandydatki zgłaszały… osoby trzecie, w ogóle nie powiązane ze stowarzyszeniami.

5-letnia kadencja Rzecznika Praw Obywatelskich Adama Bodnara upłynęła 9 września, ale - zgodnie z ustawą o Rzeczniku Praw Obywatelskich - nadal pełni on tę funkcję do czasu powołania swego następcy.