Gdzie ci chłopcy z tamtych lat? Co robią polscy wicemistrzowie świata z 2007 roku

Reprezentacja polskich szczypiornistów przygotowuje się do styczniowych Mistrzostw Świata w Egipcie. Odmłodzona może tylko pomarzyć o powtórzeniu największego sukcesu w historii krajowej piłki ręcznej, jakim było wicemistrzostwo świata wywalczone przez Biało–Czerwonych w 2007 roku. Co dziś robią bohaterowie mundialu w Niemczech? Jak ułożyło się życie "Orłów Wenty" po ogromnym sukcesie sprzed trzynastu lat i jak radzą sobie po zakończeniu karier sportowych?

Karol Bielecki wielokrotnie reprezentował Polskę
fot. Steindy (talk) 00:48, 19 January 2010 (UTC), CC BY-SA 3.0 , via Wikimedia Commons

Autorem historycznego sukcesu w 2007 roku był charyzmatyczny trener Bogdan Wenta, który zebrał wokół siebie głodnych sukcesu, walecznych i nie znających strachu zawodników. Ta mieszanka wybuchowa doprowadziła Polaków do srebrnego medalu. Potem kariery większości z reprezentantów nabrały niesamowitego przyśpieszenia. A co dziś porabiają bohaterowie turnieju w Niemczech?

Sławomir Szmal – jeden z najlepszych bramkarzy świata. Trudno zliczyć mecze, w których wybronił nasze kadrze zwycięstwo. Jest rekordzistą występów w reprezentacji Polski. W bluzie z orzełkiem na piersi zaliczył 298 meczów. Zdobył trzy gole. Z Vive Kielce wygrał Ligę Mistrzów. Po zakończeniu kariery w 2018 roku, obecni jest wicedyrektorem Szkoły Mistrzostwa Sportowego w Kielcach oraz przedstawicielem na nasz kraj duńskiej firmy Hummel produkującej stroje sportowe. Działa także w branży deweloperskiej.

Adam Weiner – drugi bramkarz na mundialu 2007. Mieszka i gra w Niemczech.

Zbigniew Kwiatkowski – obrotowy. Z Orlen Wisłą Płock wywalczył pięć tytułów mistrza Polski. Od 2017 roku występuje w Enerdze MKS Kalisz. Jako jedyny z Polaków na mistrzostwach w 2007 roku nie wystąpił ani minuty.

Artur Siódmiak – obrotowy. Wyczynowe uprawianie piłki ręcznej zakończył w 2012 roku. Od tamtego czasu organizuje coroczne obozy sportowe dla dzieci, założył fundację i Akademię Piłki Ręcznej własnego imienia, współpracuje z fundacją Marcina Gortata i jest komentatorem szczypiorniaka w telewizji Polsat.

Rafał Kuptel – środkowy rozgrywający. Siedmiokrotny mistrz Polski z Orlen Wisłą Płock i Wybrzeżem Gdańsk. Aktualnie trener Odry Opole.

Grzegorz Tkaczyk – środkowy lub lewy rozgrywający. Wygrywał Ligę Mistrzów ( z Vive), Puchar Europy ( z SC Magdeburg), Puchar EHF (z Rhein Neckar Loewen), trzykrotny mistrz Niemiec. Wielokrotny mistrz i zdobywca Pucharu Polski. W 20016 roku zakończył karierę, by w 2020 roku ją wznowić. Aktualnie jest liderem drugoligowego KSZO Ostrowiec. Jest właścicielem strzelnicy w Kielcach.

Marcin Lijewski – prawy rozgrywający. Kapitan reprezentacji Polski na mundialu w Niemczech i najlepszy prawy rozgrywający tego turnieju. Zwycięzca Ligi Mistrzów w barwach HSV Hamburg. Trzykrotny mistrz Polski, dwukrotny mistrz Niemiec. Obecnie jest trenerem Górnika Zabrze.

Krzysztof Lijewski – prawy rozgrywający. Brat Marcina. Triumfator Ligi Mistrzów. Dziesięciokrotny mistrz Polski, pięciokrotny mistrz Niemiec. Obecnie grający asystent trenera w Łomży Vive Kielce. W wolnych chwilach pomaga żonie w prowadzeniu siłowni.

Mateusz Jachlewski – lewoskrzydłowy. Zwycięzca Ligi Mistrzów. 11-krotny mistrz Polski. Po czternastu latach spędzonych w Vive Kielce wrócił do Trójmiasta (pochodzi z Gdyni). Gra w Wybrzeżu Gdańsk.

Damian Wleklak – środkowy rozgrywający. W 2012 roku od kwietnia do września wspólnie z Danielem Waszkiewiczem prowadził reprezentację Polski. Aktualnie jest szkoleniowcem Wybrzeża Gdańsk.

Tomasz Tłuczyński – lewoskrzydłowy. W kadrze Wenty specjalista od zdobywania bramek z rzutów karnych. Żelazne płuca reprezentacji. W 2013 roku skończył poważne granie w szczypiorniaka. Dziś występuje w drugiej lidze niemieckiej i pracuje w firmie spedycyjnej.

Karol Bielecki – lewy rozgrywający. Chorąży reprezentacji Polski podczas Igrzysk Olimpijskich w Rio de Janeiro w 2016 roku. Zwycięzca Ligi Mistrzów. W 2010 roku w trakcie meczu z Chorwacją w Kielcach stracił oko. Największy walczak Biało – Czerwonych. Zawodnik dysponujący piorunującą siłą rzutu. Po zakończeniu kariery w 2018 roku został cenionym w Kielcach restauratorem. Świetnie zna się na winach. Ponadto prowadzi wykłady motywacyjne w całym kraju oraz działa na rynku deweloperskim.

Michał Jurecki – lewy rozgrywający. Triumator Champions League. Siedmiokrotny mistrz Polski. Obecnie zawodnik Azotów Puławy. Poza sportem, inwestuje w deweloperkę. Młodszy brat Bartosza.

Bartosz Jurecki – obrotowy. Legenda SC Magdeburg gdzie spędził dziewięć lat. Trener Piotrkowianina Piotrków Trybunalski i drugi trener reprezentacji Polski.

Mariusz Jurasik – prawoskrzydłowy, rozgrywający. Najlepszy prawoskrzydłowy MŚ 2007. Pięciokrotny mistrz Polski. Jest szkoleniowcem reprezentacji Polski juniorów i nauczycielem w Szkole Mistrzostwa Sportowego w Kielcach.

Oprócz wymienionych osiągnięć Szmal, Siódmiak, M. Lijewski, K. Lijewski, B. Jurecki, M. Jurecki, Jurasik, Bielecki i Jachlewski zdobyli również brązowe medale mistrzostw świata w 2009 roku.

Trenerzy

Bogdan Wenta – doprowadził Polskę do srebra w 2007 roku i brązu w 2009 roku mistrzostw świata. Po rozstaniu z reprezentacją w 2012 roku, prowadził Vive Kielce do 2014roku. W tym samym roku został wybrany do Europarlamentu. Od 2018 roku jest prezydentem Kielc.

Daniel Waszkiewicz – asystent Bogdana Wenty. W 2012 roku wspólnie z Damianem Wleklakiem przez kilka miesięcy prowadził reprezentację. Były trener min. Wybrzeża Gdańsk i Azotów Puławy. Dziś jest wykładowcą akademickim.

 

Źródło: niezalezna.pl

#piłka ręczna #Orły Wenty #Bogdan Wenta

Piotr Dobrowolski
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo