Opozycja podzielona w sprawie RPO. "Nie rozumiemy wściekłego ataku PO na nas"

Nie rozumiemy wściekłego ataku PO na nas - mówił dziś wicemarszałek Sejmu Piotr Zgorzelski (PSL) o reakcji na przedstawienie przez PSL i Konfederację kandydatury prof. Roberta Gwiazdowskiego na RPO. Mimo zapewnień o stabilnej większości senackiej przez ugrupowania opozycji, narasta napięcie ws. wyboru RPO. Cezary Tomczyk (KO), krytykując kandydaturę prof. Gwiazdowskiego, przyznał, że "nikt kto jest szefem partii, szefem klubu, nie powinien dzielić opozycji w ten sposób".

Zuzanna Rudzińska-Bluszcz/ rpo.gov.pl/ Piotr Wawrzyk/ fot. MSZ - http://web.archive.org/web/20200126004352/https://www.gov.pl/web/dyplomacja/piotr-wawrzyk, CC BY 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=86078170/ prof. Rob

Zgorzelski (PSL-Koalicja Polska) pytany na antenie Polskiego Radia 24 o zgłoszoną przez PSL wspólnie z Konfederacją kandydaturę prof. Roberta Gwiazdowskiego na Rzecznika Praw Obywatelskich odpowiedział:

"Zamieszaliśmy trochę tym kociołkiem politycznym, bo trzeba w polityce mieć inicjatywę".

Przyznał, że po zgłoszeniu tej kandydatury "wylał się ściek pogardy, szczególnie ze strony Koalicji Obywatelskiej, bo jakoś PSL musi zawsze popierać tego, kogo sobie życzy Platforma Obywatelska; dla mnie to jest niedopuszczalne" - podkreślił.

Jak zaznaczył wicemarszałek Sejmu, "na opozycji nie szukamy wrogów". - Nie rozumiemy tego wściekłego ataku Platformy Obywatelskiej na nas - powiedział.

- Jest to dla mnie oburzające i nieakceptowalne, będziemy oczekiwali wyjaśnienia tej sprawy

- powiedział.

Jak mówił Zgorzelski, prof. Gwiazdowski jest gotowy na debatę ze wszystkimi kandydatami o tym, jak powinno wyglądać sprawowanie tej funkcji. - Jest to nowe otwarcie, trochę wpuszczenie świeżego powietrza do tego już trochę zaczynającego butwieć, jakby zaklętego kręgu - wskazał. 

Polityk PSL zaznaczył, że prof. Gwiazdowski prawie całe swoje życie zawodowe zajmuje się pracą na rzecz przedsiębiorców. - Ma duży dorobek naukowy, łączy go z praktyką w zakresie także działalności prywatnej. Wie w jaki sposób można, trzeba ciężko pracować, aby stworzyć miejsce pracy dla siebie i dla innych - przekonywał.

KO oburzona inicjatywą PSL i Konfederacji

Komentując tę różnicę zdań przewodniczący klubu Koalicji Obywatelskiej Cezary Tomczyk, ocenił, że "większość senacka nie jest zagrożona". - Co do wyboru Polskiego Stronnictwa Ludowego - to żyjemy w wolnym kraju i partie mają możliwość wybrania sobie dowolnych partnerów w dowolnym czasie - powiedział.

- Ważne, żeby te kandydatury, które pojawiają się na rynku politycznym łączyły, a nie dzieliły i taką kandydaturą jest na pewno kandydatura pani mec. Zuzanny Rudzińskiej-Bluszcz - mówił Tomczyk. Jak dodał, "nikt kto jest szefem partii, szefem klubu, nie powinien dzielić opozycji w ten sposób - kto może coś zrobić, kto czegoś nie może zrobić".


We wtorek politycy PSL i Konfederacji poinformowali, że prawnik i ekspert w dziedzinie prawa podatkowego prof. Robert Gwiazdowski jest wspólnym kandydatem obu formacji na Rzecznika Praw Obywatelskich. Według nich to kandydat "roztropnego centrum". Z kolei mecenas Zuzanna Rudzińska-Bluszcz została przedstawiona we wtorek jako wspólna kandydatka na RPO przez KO, Lewicę i Polskę 2050 Szymona Hołowni. Była chwalona przez te ugrupowania za to, że łączy i ma doświadczenie w pracy w biurze RPO.

 


Źródło: PAP, niezalezna.pl

#konfederacja #PSL #KO #prof. Robert Gwiazdowski #Zuzanna Rudzińska-Bluszcz

am
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo