Argentyna szczepi

W Argentynie dziś rozpoczęły się szczepienia przeciwko Covid-19 rosyjską szczepionką Sputnik V - poinformował minister zdrowia tego kraju Gines Gonzalez Garcia. Argentyna jest pierwszym krajem Ameryki Łacińskiej, który stosuje rosyjską szczepionkę w walce z pandemią. Szczepienia ruszyły w całym kraju, a jako pierwsi szczepionkę przyjęli pracownicy medyczni.

- Chodzi o to, aby zaszczepić osoby najbardziej zagrożone

 - powiedział Garcia, według którego jest to "największa kampania szczepień w Argentynie".

Pierwsza szczepionka została podana w szpitalu Posadas w Buenos Aires, a otrzymała ją pielęgniarka Flavia Loiacono. Argentyna jest czwartym krajem w Ameryce Łacińskiej, który rozpoczął kampanię szczepień przeciwko Covid-19. Jednak w Meksyku, Kostaryce i Chile wybrano amerykańsko-niemiecką szczepionkę firm Pfizer/BioNTech. Pierwsza dostawa 300 tys. dawek szczepionki Sputnik V dotarła do Argentyny z Rosji 24 grudnia w ramach umowy, która przewiduje dostawę kolejnych 19,7 mln dawek w okresie od stycznia do lutego, z możliwością zakupu 5 mln więcej.

Argentyna, która ma 45 mln mieszkańców, odnotowała ponad 1,5 mln zakażeń SARS-CoV-2 i ponad 42,8 tys. zgonów na Covid-19. Kraj ten podpisał również umowy zakupowe z Uniwersytetem Oksfordzkim, stowarzyszonym z laboratorium AstraZeneca. Prowadzi także negocjacje z Pfizer/BioNTech.

Ukraina czeka

Ministerstwo zdrowia Ukrainy, liczy że w lutym 2021 roku otrzyma 150-200 tysięcy dawek szczepionki przeciwko Covid-19 - poinformował na konferencji prasowej szef tego resortu Maksym Stepanow. Dodał, że kończą się obecnie negocjacje z producentami szczepionek.

Stepanow podkreślił, że wraz z pierwszymi dostawami rozpoczną się szczepienia na dużą skalę wśród personelu medycznego i wojskowych walczących z prorosyjskimi separatystami na wschodzie Ukrainy.

- Jesteśmy na ostatnim etapie negocjacji z producentami szczepionek. Mam nadzieję, że w ciągu najbliższych kilku dni lub tygodni podpiszemy umowy. Oczekujemy, że po negocjacjach, które prowadzimy, będziemy w stanie w lutym dostarczyć szczepionki

- powiedział Stepanow.

Wyjaśnił, że rozmowy dotyczą takiej ilości szczepionek, że można mówić o szczepieniach na dużą skalę. „Nie mówimy o 5-6 tys. dawek. Założyliśmy, że 150-200 tys. dawek zostanie dostarczonych w lutym" - powiedział.

Stepanow zaznaczył, że pierwsze dostawy zostaną wykorzystane do zaszczepienia medyków leczących chorych na Covid-19, a także wojskowych biorących udział w operacji w Donbasie.