Trwają szczepienia przeciw COVID-19. Unia Europejska kupi dodatkowo 100 milionów dawek szczepionki

Unia Europejska zdecydowała o zakupie dodatkowych 100 mln dawek szczepionki BioNTech i Pfizer przeciwko Covid-19, która jest obecnie stosowana w całej Unii. Poinformowała o tym szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

Ursula van der Leyen
CC-BY-4.0: © European Union 2019 – Source: EP. (creativecommons.org/licenses/by/4.0/)

Szczepionka, wyprodukowana wspólnie przez firmy Pfizer i BioNTech w Unii Europejskiej rozprowadzana jest pod marką Comirnaty, która – stanowi połączenie terminów COVID-19 i mRNA oraz angielskich słów community (wspólnota) i immunity (odporność). Comirnaty zawiera cząsteczkę zwaną informacyjnym RNA (mRNA) z instrukcjami wytwarzania białka z SARS-CoV-2, wirusa wywołującego chorobę COVID-19. Comirnaty nie zawiera samego wirusa.

Szczepionkę podaje się w dwóch wstrzyknięciach, zwykle domięśniowo w odstępie co najmniej 21 dni. Szczepienia poprzedza badanie kwalifikacyjne. 

Po początkowym sukcesie szczepień - zgłasza się coraz więcej chętnych - Unia Europejska zdecydowała o zakupie kolejnych 100 milionów dawek. Pozwoli to dotrzeć ze szczepionką do większej grupy chętnych na zaszczepienie się.

- Postanowiliśmy zamówić dodatkowe 100 milionów dawek szczepionki BioNTech i Pfizer, która jest już stosowana do szczepień ludzi w całej UE. Będziemy zatem mieć 300 milionów dawek tej szczepionki, którą oceniono jako bezpieczną i skuteczną. Będzie więcej szczepionek!

 - napisała Von der Leyen na Twitterze.

W 2020 roku Komisja w imieniu Unii podpisała z firmami BioNTech i Pfizer umowę na dostawy 200 mln dawek szczepionki na Covid-19, z opcją rozszerzenia kontraktu o dodatkowe 100 mln dawek.

 

Źródło: PAP, niezalezna.pl

#koronawirus

mk
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo