Rosjanin zatrzymany przez ABW. Jest podejrzewany o kierowanie grupą przestępczą

ABW zatrzymała obywatela Rosji, podejrzanego o kierowanie grupą przestępczą; z materiałów śledztwa wynika, że mężczyzna odpowiada za oszustwa podatkowe przy fikcyjnym obrocie paliwami - poinformował we wtorek rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.

abw.gov.pl

Funkcjonariusze ABW - przekazał Żaryn - zatrzymali obywatela Federacji Rosyjskiej, podejrzanego o kierowanie międzynarodową grupą przestępczą, która w latach 2013-2014 dokonywała oszustw podatkowych przy fikcyjnym obrocie paliwami. Poszukiwanego od 2016 r. listem gończym mężczyznę zatrzymano 18 grudnia 2020 r. na terenie woj. zachodniopomorskiego. Zgodnie z decyzją sądu podejrzany trafił do tymczasowego aresztu.

- "Mechanizm przestępczy polegał na uchylaniu się od opodatkowania oleju napędowego, zakupionego w ramach wewnątrzwspólnotowych transakcji, a następnie sprzedawanego w Polsce. Spółka nie ujawniała organom skarbowym przedmiotu opodatkowania, podawała nieprawdę w składanych deklaracjach podatkowych i posługiwała się nierzetelnymi i fikcyjnymi fakturami. Swoimi działaniami spółka naraziła Skarb Państwa na starty nie mniejsze niż 12 mln zł"

- czytamy w komunikacie.

Śledztwo jest prowadzone przez Delegaturę ABW w Poznaniu, pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Gorzowie Wlkp.

- "Zatrzymanie jest efektem współpracy ABW i Straży Granicznej. Dotychczas, w prowadzonym śledztwie, 3 osobom przedstawiono zarzuty udziału w grupie przestępczej, prania pieniędzy i przestępstw kamo - skarbowych oraz skierowano wobec nich do sądu akt oskarżenia"

- głosi komunikat rzecznika ministra koordynatora służb specjalnych. 

 

Źródło: PAP, niezalezna.pl

#ABW #Rosja

as
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo