Pocztówka z Maryją w koronie

  

Za czasów, gdy ludzie pisali listy, w okresach świątecznych królowała pocztówka ze stosownym obrazkiem. Kiedy kręciłem swój pierwszy film dokumentalny o Bibliotece Narodowej, miałem dostęp do najrzadszych nawet zabytków, miałem w rękach najstarszy zapis „Bogurodzicy”, ale jako zaprzedanego obrazkom powaliły mnie zbiory ikonograficzne: tysiące plakatów i oczywiście kart świątecznych.

Można by z nich ułożyć komiks o trudnej historii naszego kraju: na pierwszych pocztówkach z XIX w. pełno Polonii w kajdanach, ale i Kościuszki, i księcia Józefa. Im bliżej wielkiej wojny, tym więcej nadziei, w Wielkanoc zmartwychwstaje nie tylko Chrystus, lecz także Polska wskrzeszana przezeń słowami: „Wstań więc, polska męczennico! Laurem uwieńcz skronie, Będziesz wolna jak i inni, W Jagiełłów koronie”. Jeśli Boże Narodzenie, to na Wigilię zjawia się zesłaniec, a parę lat później dziarski ułan z Legionów. Wszystkich przebił twórca pocztówki z II RP na Trzech Króli: u żłóbka klęczy Jan III Sobieski ze zdobycznym buńczukiem, książę Józef z ręką na temblaku ofiarowuje Dzieciątku pęknięte kajdany, trzeci „król” Piłsudski spogląda dobrotliwie jak to „Dziadek”, Maryja zaś w koronie Królowej Polski. Bo to Polska właśnie!

 


Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

     
Źródło: Gazeta Polska Codziennie

Wczytuję komentarze...
Tagi

  

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

     
Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts