Ślązacy oddają to, co najcenniejsze

Na Górnym Śląsku osocza krwi ozdrowieńców, (które podane pacjentom powoduje neutralizację wirusa SARS-Cov-2), w tym momencie nie brakuje. Ale Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach (RCKiK) nie szczędzi apeli o oddawanie krwi i jej składników, w tym osocza ozdrowieńców, bo zabiegi odbywają się na bieżąco i krew jest potrzebna. Zainteresowania nie brak. W ramach współpracy z Polską Grupą Górniczą osocze odda teraz ok. 200 górników. W poniedziałek 28 grudnia ambulans krwiodawstwa stanął przed kopalnią "Murcki-Staszic", potem "Mysłowice-Wesoła".

Facebook/Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa Katowice

Rozmowa z dr. n med. Stanisławem Dylągiem, dyrektorem Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach, największej placówki służby krwi w kraju, które zaopatruje w krew i jej składniki 140 szpitali i klinik regionu śląskiego, a Dział Ekspedycji wydaje do szpitalnych Banków Krwi od 200 do 250 litrów tego cennego leku dziennie. 

Czy, gdy już trwają szczepienia przeciwko COVID-19 apele o oddawanie osocza przez ozdrowieńców pozostają aktualne?
Zabiegi operacyjne są wykonywane codziennie i stąd też krew (i jej składniki, w tym osocze ozdrowieńców) jest potrzebna.

Czy mieszkańcy Górnego Śląska chętniej dzielą się tym, co mają najcenniejszego, niż mieszkańcy innych regionów Polski?

RCKiK w Katowicach współpracuje z Polską Grupą Górniczą. Teraz chęć oddania osocza zadeklarowało ok. 200 górników. Ambulans krwiodawstwa w poniedziałek 28 grudnia znajdzie się przed kopalnią "Murcki-Staszic", potem "Mysłowice-Wesoła". Z powodu wielkiego zainteresowania kwestią oddawania osocza RCKiK specjalnie uruchamia infolinię także w wigilię i sylwestra. To wielka akcja pomocy. Dla krwiodawców centrum organizuje z kolei popularną akcję "Grudzień pełen prezentów" w oddziałach terenowych RCKiK np. w Dąbrowie Górniczej, Zabrzu, Tychach, Cieszynie i Gliwicach. W oddziale w Cieszynie krew oddawali też członkowie grupy "Golec uOrkiestra".

Górnicy, ich rodziny i mieszkańcy bardzo chętnie oddają osocze i dlatego posiadamy duże zapasy osocza od ozdrowieńców, co w pełni zabezpiecza wszystkich pacjentów.

Zapasy są wystarczające. Zapraszamy jednak wszystkich dawców do oddawania krwi i jej składników (w tym osocza od ozdrowieńców). 

Przypomnijmy, jaką odgrywa rolę osocze w procesie leczenia zakażeń koronawirusem.

Sądzi się, że u pacjenta przeciwciała podane z osoczem ozdrowieńca powodują neutralizację wirusa SARS-Cov-2.

 Źródło: niezalezna.pl

 

Agnieszka Kołodziejczyk
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo