Skazana za pisanie o epidemii koronawirusa. Chiński sąd nie miał litości dla dziennikarki

Chińska dziennikarka Zhang Zhan została ukarana za... opisywanie sytuacji w Wuhan na początku epidemii koronawirusa. Sąd skazał ją na cztery lata więzienia – podał dziennik „South China Morning Post”, powołując się na jednego z prawników skazanej.

Zhang Zhan
twitter.com @ZhangZhulin

- 37-letnia Zhang została uznana za winną „wszczynania kłótni i wywoływania kłopotów”, za co grozi do pięciu lat pozbawienia wolności

– przekazał hongkoński dziennik. Komunistyczne władze ChRL często stawiają ten zarzut dysydentom i działaczom obywatelskim, by uciszyć głosy krytyki.

- Zhang Zhan uczestniczyła w rozprawie na wózku inwalidzkim i była w złym stanie zdrowia (…) Nie powiedziała jak dotąd, czy będzie się odwoływać (od wyroku)

– powiedział jej adwokat Zhang Keke. Szanghajska policja zatrzymała Zhang w połowie maja.

Zhang, była prawniczka z Szanghaju, pojechała w lutym do Wuhanu i na żywo relacjonowała panującą tam wówczas sytuację w mediach społecznościowych, w tym na Twitterze i YouTube, które są w Chinach zablokowane. Napisała również artykuł krytyczny wobec władz, w którym kwestionowała prawdziwość oficjalnych informacji na temat skali epidemii.

Wybuch epidemii w Wuhan

Pierwsze przypadki Covid-19 potwierdzono w Wuhanie pod koniec 2019 roku. W styczniu 2020 roku lawinowy wzrost liczby infekcji przeciążył tamtejszą służbę zdrowia, a w szpitalach brakowało łóżek, sprzętu i personelu. Pod koniec stycznia rząd ChRL objął Wuhan kwarantanną, praktycznie odcinając miasto od świata na ponad dwa miesiące.

Władze Wuhanu były krytykowane za spóźnioną reakcję na wybuch epidemii oraz próby jej zatuszowania, które mogły się przyczynić do zwiększenia skali kryzysu. Oprócz Zhang, policja zatrzymała też kilku innych blogerów opisujących walkę z epidemią w Wuhanie, a innym nakazano wstrzymanie działalności

 

Źródło: PAP, niezalezna.pl

#Zhang Zhan #Chiny #Wuhan

mk
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo