W 2021 roku obchodzone będzie 90-lecie pierwszych objawień św. Faustyny

W 2021 r. obchodzone będzie 90-lecie pierwszych objawień Jezusa Miłosiernego, których doznała w Płocku św. Faustyna Kowalska (1905-1938). Przygotowania do jubileuszu rozpoczęły się tam na początku 2020 r. pod hasłem "Odkryj miejsce, które wybrał Jezus".

Obraz Jezusa Miłosiernego w wersji A. Hyly

Główne uroczystości rocznicowe zaplanowano w sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Płocku na 22 lutego 2021 r., czyli dokładnie w 90 lat od pierwszych objawień Jezusa Miłosiernego. Uczestniczył będzie w nich abp Jan Romeo Pawłowski, delegat ds. nuncjatur w Sekretariacie Stanu Stolicy Apostolskiej.

Na 90-lecie pierwszych objawień św. Faustyny Kowalskiej planujemy triduum obchodów rocznicowych, których najważniejszymi wydarzeniami będą msze święte odprawiane każdego dnia od 20 do 22 lutego 2021 r. Chcemy w ten sposób dać wiernym, w tym także pielgrzymom, większą możliwość uczestniczenia w jubileuszowych uroczystościach. Ich zwieńczeniem będzie msza święta z udziałem arcybiskupa Jana Romeo Pawłowskiego, delegata ds. nuncjatur w Sekretariacie Stanu Stolicy Apostolskiej

– powiedział rektor sanktuarium Bożego Miłosierdzia ks. dr Tomasz Brzeziński.

Dodał, że w ramach obchodów pierwszych objawień św. Faustyny Kowalskiej zaplanowano też m.in. monodram, warsztaty i koncert muzyczny. Jak przyznał, przygotowywane są wstępnie również inne wydarzenia, w tym liturgiczne, które obejmowałyby cały jubileuszowy rok, jednak ich realizacja będzie uzależniona ostatecznie od sytuacji związanej z pandemią.

Chcielibyśmy, aby ten szczególny jubileusz, związany z miejscem pierwszych objawień Jezusa Miłosiernego, odbywał się przede wszystkim w modlitwie z udziałem wiernych. Taki był nasz plan i taki nadal jest nasz główny cel. Ale czy nam się to uda, zobaczymy, na ile pozwoli na to aktualna sytuacja epidemiologiczna

– zaznaczył ks. dr Brzeziński.

W ramach przygotowań do jubileuszowych obchodów sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Płocku jeszcze z początkiem 2020 r. zainicjowało akcję charytatywną "Smak Miłosierdzia" – 22. dnia każdego miesiąca rozdawano tam potrzebującym paczki z żywnością i środkami higieny, które były przygotowywane dzięki prywatnym ofiarodawcom. Akcja ta ma być prowadzona także w 2021 r. Planowana jest też kontynuacja mobilnej wystawy, która od rozpoczęcia przygotowań do jubileuszowych obchodów odwiedza poszczególne parafie diecezji płockiej – ekspozycja ukazuje m.in. życie św. Faustyny Kowalskiej i historię jej objawień.


Św. Faustyna Kowalska urodziła się 25 sierpnia 1905 r. we wsi Głogowiec koło Kutna (50 km od Płocka, obecnie woj. łódzkie). W wieku 20 lat wstąpiła do Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia w Warszawie. W 1930 r. przybyła do klasztoru w Płocku. Do dziś zachował się na tamtejszym Starym Rynku budynek dawnej przyklasztornej piekarni i sklepu, gdzie pracowała późniejsza święta.

Właśnie w Płocku w swej klasztornej celi 22 lutego 1931 r. św. Faustyna Kowalska doznała pierwszego objawienia Jezusa Miłosiernego. Wydarzenie to opisała w swym "Dzienniczku", który powstawał w latach 1934-1938: "Wieczorem, kiedy byłam w celi, ujrzałam Pana Jezusa ubranego w szacie białej. Jedna ręka wzniesiona do błogosławieństwa, a druga dotykała szaty na piersiach. Z uchylenia szaty na piersiach wychodziły dwa wielkie promienie: jeden czerwony, a drugi blady (...). Po chwili powiedział mi Jezus: wymaluj obraz według rysunku, który widzisz, z podpisem: 'Jezu, ufam Tobie'. Pragnę, aby ten obraz czczono najpierw w kaplicy waszej i na całym świecie".

 

 

Źródło: niezalezna.pl, PAP

#Cudowny Obraz Jezusa Miłosiernego #Jezus Miłosierny #Płock #św. Faustyna

tm
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo