Święta Bożego Narodzenia to czas wyjątkowy, rodzinny, ale też czas zadumy nad naszym życiem. Nieodłącznym elementem tego okresu jest kolędowanie. Wspólne śpiewanie zbliża, a treść zawarta w pieśniach bożonarodzeniowych może być drogowskazem dla niejednej osoby.

W tym trudnym dla nas wszystkich roku postanowiliśmy jeszcze raz zmobilizować siły i w ramach projektu „Dumni Biało-Czerwoni” przygotować dla Państwa specjalny koncert kolęd w wykonaniu Śpiewającej Rodziny Kaczmarek przy akompaniamencie Orkiestry Kameralnej „Alla Vienna” pod kierownictwem muzycznym prof. Adama Manijaka.

Ale to nie wszystko…

– Najbardziej udane Boże Narodzenie jest wtedy, gdy człowiek czuje się pojednany z Bogiem, bo poszedł do spowiedzi, przyjął sakrament pokuty i wykorzystał okazję do pojednania się z innymi ludźmi. Wówczas możemy doświadczyć, że Bóg pośród nas zamieszkał

– tłumaczy ks. prof. Robert Skrzypczak, który w naszej produkcji opowiedział o duchowym wymiarze nadchodzących świąt.

Ponadto koncert przeplatany jest rozmowami z ciekawymi gośćmi, którzy opowiadają o współczesnych, ale też zamierzchłych zwyczajach bożonarodzeniowych z Polski.

– Z wigilią związane były też różne wróżby i przesądy. Jedna z nich mówi, że w każdym kącie pokoju należy postawić snopek innego zboża np. pszenicy, żyta. Dzieci się bawiły i rzucały tymi słomami w sufit. Wróżba mówiła, że na podstawie tego, ile czego się zawiesiło, to można było przypuszczać, które zbiory będą najobfitsze

– mówi Barbara Kagankiewicz ze Stowarzyszenia Twórców Ludowych.

Podczas koncertu, którego premiera odbyła się na Niezalezna.pl, można było usłyszeć m.in.: „Oj maluśki”, „Cicha noc”, „Lulajże Jezuniu”, „Wśród nocnej ciszy”, „Bóg się rodzi”, „Przybieżeli do Betlejem”, „W żłobie leży”, „Witaj gwiazdko złota” i wiele, wiele innych.

Materiał jest nadal dostępny na platformie YouTube, witrynie vod.gazetapolska.pl oraz na facebookowych profilach Niezależna.pl oraz Gazeta Polska.