- Uzgodniliśmy kwestię zorganizowania wspólnego lotu 28 grudnia. Listę powracających osób tworzą trzy ambasady” w Wielkiej Brytanii

poinformował w środę minister spraw zagranicznych Litwy Gabrielius Landsbergis.

Szef dyplomacji zaznaczył, że „lot będzie miał charakter humanitarny”, a „lista osób powracających będzie sporządzana z uwzględnieniem stanu zdrowia i szczególnej sytuacji poszczególnych osób”.

Po wylądowaniu 28 grudnia samolotu w Rydze obywatele Litwy w sposób zorganizowany zostaną przewiezieni do kraju. Będą ich obowiązywały zasady stosowane w Wielkiej Brytanii, czyli negatywny wynik testu na SARS-CoV-2 zrobionego w ciągu ostatnich 48 godzin lub 10-dniowa samoizolacja.

Landsbergis poinformował, że po Świętach szefowie MSZ państw bałtyckich zamierzają podjąć dyskusję na temat możliwości wznowienia połączenia lotniczego z Wielką Brytanią.

W związku z szerzącą się w Wielkiej Brytanii nową odmianą koronawirusa, władze Litwy, Łotwy i Estonii wstrzymały w poniedziałek rano pasażerskie połączenia lotnicze z Wielką Brytanią. Wprowadzony zakaz obowiązuje do 31 grudnia.