Jak milicja w stanie wojennym szukała Kornela Morawieckiego? „Sprawdzali w szafach, w łóżkach, pod kołderkami dzieci”

W dzisiejszym odcinku programu „Koniec systemu” redaktor Dorota Kania rozmawiała z Jadwigą Morawiecką, mamą premiera Mateusza Morawieckiego o wspomnieniach lat 80., zwłaszcza tych związanych z wprowadzeniem stanu wojennego. „Nigdy nie bałam się o siebie, jeśli przychodził strach, to o dzieci” - tak Jadwiga Morawiecka w wywiadzie dla Telewizji Republika i „Gazety Polskiej” wspomina stan wojenny i smutną wigilię w 1981 r. 

kadr z programu "Koniec systemu" Doroty Kani
arch. Jadwigi Morawieckiej

Dorota Kania: 13 grudnia 1981 roku generał Wojciech Jaruzelski ogłosił stan wojenny...
Jadwiga Morawiecka:
Przyszli do naszego mieszkania we Wrocławiu o dwunastej w nocy. Kornela nie było – byłam sama z dziećmi. Zawsze starałam się chronić dzieci, niczym ich nie narażać. Powiedziałam więc przez drzwi, że męża nie ma w domu. „Proszę nam otworzyć” – usłyszałam. Powtórzyłam im, że nie otworzę, bo jestem sama. Zagrozili, że wyważą drzwi, na co stwierdziłam, że otworzę okno i będą krzyczała: „Ratunku!”. I wtedy się wycofali, Myślę, że nie chcieli hałasu i zamieszania.

Milicja już dała Pani spokój?
Ależ skąd! Przyszli pół godziny później, ale już spokojniejsi. Powiedzieli, że muszą sprawdzić, czy rzeczywiście jestem sama z dziećmi. Odparłam, żeby w takim razie przyszli z sąsiadem, bo inaczej ich nie wpuszczę. Ku mojemu zaskoczeniu, tak zrobili – obudzili sąsiada i weszli z nim do naszego mieszkania. Sprawdzali w szafach, w łóżkach, pod kołderkami dzieci. Poszli dopiero wtedy, gdy przekonali się, że rzeczywiście męża nie ma w domu.

W programie Dorota Kania porozmawia także o udziale Jadwigi Morawieckiego w słynnej krakowskiej głodówce. W drugiej części programu - rozmowy z wrocławskimi opozycjonistami z „Solidarności Walczącej”.

Wywiad z Jadwigą Morawiecką - w formie pisemnej – można przeczytać w najnowszym, świątecznym wydaniu tygodnik "Gazeta Polska".

 


Źródło: niezalezna.pl, Gazeta Polska, Telewizja Republika

#Dorota Kania #Gazeta Polska #stan wojenny #Jadwiga Morawiecka

Piotr Łukawski
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo