Tradycja Bożego Narodzenia

Jedno z najważniejszych świąt w tradycji chrześcijańskiej, upamiętniające przyjście na świat Jezusa Chrystusa. Zgodnie z nauczaniem kościoła narodziny te miały mieć miejsce w 25 grudnia w pierwszym roku naszej ery. 

zdjęcie ilustracyjne
Gerd Altmann, pixabay

Pierwsza wzmianka o obchodzeniu Bożego Narodzenia pochodzi natomiast z IV wieku z Rzymu. Tak ważne wydarzenie w roku liturgicznym poprzedzone jest kilkutygodniowym okresem oczekiwania, zwanym Adwentem. Punktem kulminacyjnym tych przygotowań jest Wigilia Bożego Narodzenia, obchodzona 24 grudnia. Wtedy zgromadzone rodziny zasiadają do uroczystej wieczerzy, po uprzednim przełamaniu się opłatkiem na znak miłości, przyjaźni i przebaczenia. O północy w kościołach rozpoczyna się radosne nabożeństwo – tzw. pasterka – gdzie świętuje się uroczyście narodziny Chrystusa.  

Ze świętami Bożego Narodzenia związanych jest wiele zwyczajów, z których część ma swoje korzenie w obrzędach pogańskich. Choinki na przykład uważane były w wielu kulturach za symbol życia, ale dopiero kilka wieków temu obyczaj ubierania choinki przejął Kościół Katolicki. Śpiewanie kolęd zrodziło się natomiast jeszcze przed urodzinami Jezusa i miało swój początek w tzw. rzymskich calendae, kiedy to 1 stycznia kosulowie obejmowali swój urząd, co oznaczało początek nowego roku administracyjnego. Z tej okazji śpiewano radosne pieśni i wręczano sobie upominki. 

Polska jest jednym z nielicznych miejsc na świecie, gdzie prezenty wręcza się w wieczór wigilijny – w innych krajach chrześcijańskich Święty Mikołaj przychodzi bowiem dzień później.

 

 

Źródło: Kalbi.pl, niezalezna.pl

#Boże Narodzenie #tradycja Bożego Narodzenia

ms
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo