Skandal w Niemczech. Nepotyzm w rządzie? Minister oskarżony o faworyzowanie znajomego

Dziennik "Tagesspiegel" oskarżył niemieckiego ministra zdrowia Jensa Spahna o faworyzowanie swego znajomego Marcusa Leycka Diekena, którego miał on w 2019 roku postawić na czele firmy odpowiedzialnej za cyfryzację służby zdrowia i podwyższyć jego wynagrodzenie na tym stanowisku.

Jens Spahn
By Olaf Kosinsky - Praca własna, CC BY-SA 3.0 de, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=66705991

- Minister od początku 2018 roku jest właścicielem mieszkania w berlińskiej dzielnicy Schoeneberg, które wcześniej należało do Diekena. Spahn kupił je za niecały milion euro. W 2019 roku, gdy dzięki niemu Dieken - były lekarz i farmaceuta - został szefem kontrolowanej przez państwo firmy Gematik, minister zwiększył jego wynagrodzenie o co najmniej 110 tys. euro, co oznacza, że Dieken zarabia dwukrotnie więcej niż jego poprzednik

- napisał "Tagesspiegel".

Gematik ma opracować cyfrowe struktury systemu niemieckiej opieki zdrowotnej, w tym elektroniczną kartotekę pacjentów i e-recept. Za namową Spahna rząd federalny przejął wiosną 2019 roku większość udziałów spółki.

Przed podjęciem pracy w Gematik Dieken był m.in. szefem niemieckiej firmy Ratiopharm oraz członkiem zarządu stowarzyszenia branżowego Pro Generika. Kontakty między Spahnem a Diekenem były już przedmiotem dyskusji w Bundestagu w lipcu 2019 roku. Grupa parlamentarna Lewicy zapytała, czy minister ma relacje biznesowe z firmami, które Dieken reprezentował w latach 2006–2010 jako wspólnik w firmie doradczej Politas, ale rząd zaprzeczył.

Po opublikowaniu przez "Tagesspiegel" artykułu na ten temat, opozycja parlamentarna zażądała wyjaśnień w sprawie decyzji ministra zdrowia dotyczącej Diekena.

 

Źródło: PAP, niezalezna.pl

#Niemcy #rząd #Jens Spahn

mk
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo