- Aby zminimalizować ryzyko jego rozprzestrzenienia się u nas, rząd podjął dziś decyzję o zakazie wjazdu turystów z Wielkiej Brytanii i Danii

 - powiedział na konferencji prasowej minister spraw wewnętrznych Mikael Damberg, dodając, że powracający z tych krajów obywatele Szwecji są zwolnieni z zakazu.

Zacznie on obowiązywać od północy w poniedziałek. Damberg powiedział również, że wszystkie osoby, które przyjechały z Danii i Wielkiej Brytanii po 12 grudnia, będą musiały przejść testy, a wszyscy Szwedzi przybywający z obu tych krajów będą musieli poddać się przez tydzień kwarantannie.

Agencja Reutera zwraca uwagę, że po raz pierwszy od wybuchu pandemii koronawirusa Szwecja zamknęła swoje granice dla jakiegokolwiek kraju w UE.

Według wstępnych ustaleń brytyjskich naukowców odmiana koronawirusa niedawno odkryta w południowo-wschodniej Anglii jest nawet o 70 procent bardziej zaraźliwa niż wcześniej znana forma.

Do tej pory takie zakazy, wchodzące w życie albo natychmiast, albo od wtorku, ogłosiło już ponad 30 państw, w tym Polska