Wydział komunikacji społecznej Biura podał, że zatrzymani przez funkcjonariuszy łódzkiej delegatury CBA mieli kierować oraz pracować w kilku spółkach zajmujących się fikcyjnym obrotem olejem smarowym. Oprócz Polski spółki zarejestrowane były w Niemczech i Wielkiej Brytanii.

Do tej pory w śledztwie prowadzonym wspólnie przez kilka delegatur CBA oraz Prokuraturę Regionalną w Białymstoku zarzuty usłyszało 120 osób - podało CBA. Oprócz nowych zatrzymań postawiono zarzuty jednej osobie już przebywającej w więzieniu w związku z inną sprawą.

Według śledczych od polskiej firmy kupowano olej smarowy i w ramach karuzeli podatkowej przepuszczano go przez zagraniczne spółki. Następnie sprowadzano go z powrotem do kraju bez regulowania zobowiązań podatkowych. CBA ocenia, że uszczuplenia podatku VAT oraz podatku akcyzowego wyniosły około 308 mln zł.

Białostocka prokuratura regionalna postawiła zatrzymanym przez CBA zarzuty m.in. udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, prania pieniędzy oraz narażenia na uszczuplenie i uszczuplenia należności Skarbu Państwa na tę kwotę - poinformował wydział.

Czterech zatrzymanych trafiło na trzy miesiące do aresztu, a pozostałym prokurator wyznaczył wolnościowe środki zapobiegawcze - podało CBA.