Czym zajmuje się Kinga Duda, która została powołana na doradcę społecznego głowy państwa w sierpniu tego roku? Wirtualna Polska podaje, że córka prezydenta od kilku tygodni pracuje nad projektem o utworzeniu instytucji sędziów pokoju. Za powołaniem tej instytucji opowiada się Paweł Kukiz.

Polityk po wyrzuceniu z Koalicji Polskiej spotkał się z Jarosławem Kaczyńskim. Rozmawiali o kluczowych dla muzyka kwestiach.

„Prezes Kaczyński generalnie jest zainteresowany przedyskutowaniem tematu dnia referendalnego raz na dwa lata, w środku kadencji, ordynacji i kwestii sędziów pokoju. Nie składał jednak żadnych deklaracji”

– powiedział po spotkaniu Paweł Kukiz.

Zespół roboczy pod przewodnictwem Kingi Dudy

„WP” przypuszcza, że już w styczniu może w Pałacu Prezydenckim powstać zespół roboczy – z Kingą Dudą na czele - który zajmie się legislacją dot. sędziów pokoju.

Prezydent ma prowadzić ze swoją córką konsultacje w tej kwestii. Jak czytamy, prezes Jarosław Kaczyński da zielone światło na przeforsowanie ustawy w tej sprawie. Mogłoby do tego dojść już w pierwszym kwartale 2021 roku.

Instytucja sędziów pokoju działa w USA. W Stanach Zjednoczonych tacy sędziowie orzekają w sprawach cywilnych oraz dotyczących drobnych przestępstw w sądach niższej instancji.

Przypomnijmy, że podczas konwencji programowej Solidarnej Polski w lutym tego roku zapowiedziano propozycje zmian w sądownictwie. Wśród proponowanych reform wiceminister Marcin Warchoł wymienił wprowadzenie instytucji sędziów pokoju. Mieliby oni być wybierani w wyborach powszechnych na pięcioletnią kadencję i rozpoznawaliby sprawy w uproszczonej procedurze. Mieliby też być pozbawieni immunitetu i podlegać kontroli odwoławczej w ramach sądów rejonowych.

Prezydent jest na "tak"

Andrzej Duda w lipcu tego roku był pytany podczas sesji "Q&A" na Facebooku o to, czy jest za wprowadzeniem w Polsce instytucji sędziego pokoju.

Mam nadzieję, że instytucja sędziów pokoju zostanie wprowadzona i na pewno będę tego orędownikiem. Chciałbym tylko wypracować taki projekt, który nie będzie budził wątpliwości

– zadeklarował wówczas.

Zgodnie z informacją zamieszczoną na stronie Kancelarii Prezydenta, Kinga Duda została powołana na doradcę społecznego głowy państwa w sierpniu tego roku. W jej biogramie podano, że jest prawniczką, absolwentką Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz studiów podyplomowych z zakresu prawa amerykańskiego na CUA Columbus School of Law w Waszyngtonie. Dodano też, że Kinga Duda specjalizuje się "w międzynarodowym arbitrażu handlowym i inwestycyjnym oraz prawie prywatnym międzynarodowym".