Hakerzy kontra rubel

  

KGB szuka hakerów, którzy próbowali zdewaluować miejscową walutę. W weekend pojawiła się informacja, że 8 stycznia nastąpi znaczny wzrost ceny dolara i euro na białoruskiej giełdzie walutowej: dolar z 8 630 do 14 340 rubli, a euro z 11 230 do 18 116.

Ponad tysiąc osób dostało SMS o treści: „Szefowa Narodowego Baku Białorusi Jermakowa właśnie podpisała rozporządzenie o dewaluacji, już wysłali do Biełarusbanku. Natychmiast wypłacaj gotówkę i jedź do kantoru”. Numer, z którego wysłano wiadomość, rzekomo należał do Narodowego Banku Białorusi.

Cała historia jako żywo przypomina przedwojenny jeszcze polski żart, gdy wiele osób dostało nagle telegram: „Wszystko się wydało, uciekaj!”. W przedwojennej Polsce część adresatów rzeczywiście uciekła. Nie wiadomo, ilu z tych, którzy na Białorusi dostało informację, chciało podjąć pieniądze.

Jedno jest pewne, nie mogli tego zrobić z powodu weekendu. Przynajmniej w bankach. Giełda walutowa też jest zamknięta do 8 stycznia i kurs w tym czasie (przynajmniej oficjalny) nie może się zmienić.

Jacyś adresaci SMS-a jednak musieli poczuć się na tyle zdenerwowani, że zwrócili się do białoruskiego KGB. W dodatku w sobotę jeden z białoruskich przedsiębiorców umieścił skan SMS-a na swoim profilu na Facebooku. Wiadomość jednak nie była adresowana do niego, lecz jego „przyjaciela z kręgów rządzących”. Bardzo możliwe, że wszyscy odbiorcy tej wiadomości należeli do takich kręgów.

Wydział bezpieczeństwa w sferze technologii informacyjnych dość szybko poinformował, że SMS-y rozesłali hakerzy, którzy włamali się na serwery dwóch białoruskich operatorów telefonicznych: MTS i Velcom. Włamania dokonano z serwera znajdującego się w Indiach. Przy rozsyłaniu wiadomości hakerzy mieli też zamienić numer telefonu nadawcy na należący do Narodowego Banku Białorusi.

KGB natychmiast poinformowała, że prowokacyjnych działań dokonali obywatele innych państw. Dodatkowym dowodem na to miało być to: „w wiadomości wyraźnie widać ich niekompetencję, gdyż podano tam sumy w naszej narodowej walucie, które nie znajdują się w obiegu”. Pracownicy KGB doszli do takiego zaskakującego wniosku, zobaczywszy nową cenę euro – 18 116 rubli.

Oficerowie uważają, że to niemożliwe, by cena kończyła się 16 rublami, ponieważ najmniejszy banknot będący w obiegu na Białorusi to 10 rubli, a monety nie są używane (z powodu dwucyfrowej inflacji rocznej).


Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Gazeta Polska Codziennie


Wczytuję komentarze...

Koalicja Obywatelska organizuje spotkanie senatorów. Partia chce... sprawdzić ich wierność

Zdjęcie ilustracyjne / Fot. Krzysztof Sitkowski/Gazeta Polska

  

Koalicja Obywatelska organizuje spotkanie z nowo wybranymi senatorami ze swojego komitetu. Jak się okazuje, spotkanie będzie poświęcone nie tylko integracji, ale również... sprawdzeniu wierności senatorów.

W rozmowach mają uczestniczyć też dotychczasowi, odchodzący senatorowie PO.

"Spotkanie ma charakter integracyjny i organizacyjny tak, aby się nawzajem poznać, zobaczyć kto będzie w nowym składzie, podziękować również - myślę - wszystkim tym senatorom, którzy kończą swoją pracę w tej kadencji Senatu"

- zapowiedział senator Sławomir Rybicki.

Jak dodał, spotkanie ma być także okazją do zapoznania przyszłych senatorów z tym, jak funkcjonuje izba wyższa parlamentu.

"Myślę, że to jest też taki dobry moment, żeby we własnym gronie porozmawiać o tym, czym jest Senat, również od kuchni, nie tylko mówić o regulaminie"

- podkreślił Rybicki.

[polecam:https://niezalezna.pl/293326-wystarczylo-kilka-dni-i-sa-pierwsze-spiecia-lewica-skarzy-sie-na-po-rozmawiamy-przez-media]

Obecny szef senackiego klubu PO Bogdan Klich dodał, że na spotkaniu pojawi się też temat ewentualnej współpracy nowych senatorów z PiS.

"Ważne jest to, żeby wszyscy mieli przekonanie, a właściwie, żeby mieli wdrukowane w pamięć, że ktokolwiek dałby się skusić jakimkolwiek namowom PiS-owskim, to miałby piętno tego, który zdradził demokrację, szacunek dla konstytucji, przestrzeganie praw obywatelskich i wszystko to, o co walczyliśmy, żeby było przestrzegane przez cztery ostatnie lata"

- powiedział lider klubu senatorów PO.

[polecam:https://niezalezna.pl/293206-psl-juz-sie-stawia-platformie-sawicki-zapowiada-ze-nie-popra-kandydatury-borusewicza]

Pytany, czy ma obawy co do lojalności senatorów-elektów Koalicji Obywatelskiej, Klich... postraszył senatorów.

"Co do tego nie mam wątpliwości, dlatego że każdy sobie zdaje z tego sprawę, że podręczniki historii pisałyby o nim, wymieniając go albo ją z imienia i nazwiska jako tego, czy tą, która polską demokrację i polską praworządność zdradziła"

- dodał Klich.

W Senacie dzięki tzw. paktowi senackiemu opozycji udało się zdobyć większość - 51 mandatów. "Pakt senacki" to porozumienie, które zawarły latem: Koalicja Obywatelska (PO, Nowoczesna, Inicjatywa Polska, Zieloni), "Lewica" (SLD, Lewica Razem, Wiosna) i PSL - Koalicja Polska (m.in. PSL i Kukiz'15).

[polecam:https://niezalezna.pl/293324-tak-rewelacyjnego-wyniku-pis-jeszcze-nie-mialo-brudzinski-podsumowal-wybory-parlamentarne]

W ramach "Paktu" w zdecydowanej większości okręgów opozycja wystawiła przeciwko PiS tylko jednego kandydata na senatora. Nie wiadomo jednak, czy po wyborach wszystkie ugrupowania przystąpią do "anty-PiSowskiej koalicji".

Władysław Teofil Bartoszewski z PSL zapowiedział już, że "jeśli Schetyna zakłada, że będzie dyktował warunki w Senacie, to jest w błędzie", a dziś krytycznie o współpracy z PO wypowiadali się przedstawiciele Lewicy.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl