Nowy rurociąg grozi uszkodzeniem wałów nad Wisłą? Prezes Wód Polskich pisze do Trzaskowskiego

Szereg zastrzeżeń dotyczących nowego rurociągu odprowadzającego ścieki z lewobrzeżnej Warszawy do "Czajki" wskazał w liście otwartych do prezydenta stolicy Przemysław Daca, prezes Wód Polskich. Wśród nich wskazuje m.in. niebezpieczeństwo dla wałów przeciwpowodziowych na prawym brzegu Wisły.

Oczyszczalnia Ścieków „Czajka” / By Krzysztof Gabrylewsk…, CC BY 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=52788749

Prezes Wód Polskich Przemysław Daca przesłał dzisiaj list otwarty do prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego. Wyraził w nim po raz kolejny kilka zastrzeżeń. Zwrócił uwagę, że budowa nowego układu przesyłowego powinna być zrealizowana niezwłocznie po wystąpieniu pierwszej awarii w ubiegłym roku.

- W konsekwencji uchroniłoby ekosystem przed zrzutem ponad 10 mln metrów sześciennych surowych ścieków do Wisły - wskazał.

Daca wyraził również obawy dotyczące bezpieczeństwa wałów przeciwpowodziowych prawobrzeżnej Warszawy. Rurociąg został wykonany metodą przewiertu, co może doprowadzić do "negatywnego wpływu instalacji na ich szczelność oraz stabilność".

Pod znakiem zapytania stoi w ocenie Wód Polskich wydajność przesyłu nowego rurociągu.

"Zastosowano stalowy kolektor o średnicy 1200 mm gwarantujący przepływ teoretycznie do 3,5 m/s. Jednak w związku z zawartością w ściekach znacznych ilości frakcji mineralnych oraz części stałych obliczeniowy parametr maksymalnej przepustowości 3,5 m/s jest według naszych doświadczeń, nieosiągalny" – napisał Daca.

Wskazał, że jedna nitka instalacji nie zapewni prawidłowego przesyłu całości ścieków.

"Podczas pogody deszczowej lub podczas roztopów śniegu, jak również podczas godzin szczytowych, może dochodzić do zrzutów nieoczyszczonych ścieków kolektorem burzowym" do Wisły.

Prezes przypomniał również, że decyzja wydana przez Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego (z dnia 7 września 2020 r.), nie zwalniała MPWiK z uzyskania niezbędnych zezwoleń, pozwoleń wynikających z przepisów ustawy Prawo wodne, w szczególności, gdy jej przedmiotem jest wykonanie nowego obiektu budowlanego.

W opinii WP decyzja PINB upoważnia inwestora do prowadzenia prac w celu ratowania życia i zdrowia nie ma ona zastosowania w przypadku rozwiązania trwałego, o charakterze wieloletniego użytkowania.

Do awarii układu przesyłowego transportującego ścieki z lewobrzeżnej Warszawy do położonej po prawej stronie Wisły oczyszczalni "Czajka" doszło 29 sierpnia. Od tego czasu do 27 października MPWiK zrzuciło do Wisły – według Wód Polskich – ponad 10 mln metrów sześciennych nieoczyszczonych ścieków.

 

Źródło: niezalezna.pl,pap

md
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo