Zmarła aktorka Hanna Stankówna. Miała 82 lata

W wieku 82 lat zmarła aktorka Hanna Stankówna, znana m.in. z "Seksmisji", "07 zgłoś się" i "Na Wspólnej", a także wielu ról na scenie stołecznego Teatru Polskiego. Pogrzeb odbędzie się w środę 23 grudnia na Powązkach Wojskowych w Warszawie.

pixabay

Wiadomość o śmierci i dacie pogrzebu artystki jako pierwsza podała w środę "Gazeta Wyborcza", powołując się na syna aktorki, scenarzystę i operatora Kacpra Lisowskiego. Informację potwierdził PAP Związek Artystów Scen Polskich.

Hanna Stankówna urodziła się 4 maja 1938 r. w Poznaniu. Jako 19-latka zagrała w filmie "Prawdziwy koniec wielkiej wojny" Jerzego Kawalerowicza. W 1959 r. została absolwentką Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie. W tym samym roku rozpoczęła współpracę ze stołecznym Teatrem Polskim, gdzie występowała regularnie do 1999 r. Można ją było oglądać m.in. w spektaklach "Śmierć Gubernatora" Kruczkowskiego w reż. Kazimierza Dejmka, "Pierścień wielkiej damy" Norwida w reż. Kazimierza Brauna, "Miarka za miarkę" Szekspira w reż. Aleksandra Bardiniego, "Celestyna" de Rojasa w reż. Stanisława Różewicza oraz "Kordianie" Słowackiego w reż. Jana Englerta.

Aktorka występowała także w Teatrze Polskiego Radia, Teatrze Telewizji, a także w filmach - m.in. "Samotność we dwoje" i "Szklana kula" Stanisława Różewicza, "Seksmisja" Juliusza Machulskiego, "Panna z mokrą głową" Kazimierza Tarnasa i "Parę osób, mały czas" Andrzeja Barańskiego. Szerokiej publiczności była znana także m.in. z seriali "07 zgłoś się", "Jan Serce", "Barwy szczęścia", "Na Wspólnej", "Niania" i "Tygrysy Europy".

W 1987 r. została doceniona Srebrnym Krzyżem Zasługi, a rok później - odznaką Zasłużony dla Teatru Polskiego w Warszawie. W 1995 r. otrzymała Złoty Krzyż Zasługi.

Zmarła w poniedziałek 14 grudnia. Miała 82 lata. 

 

 Źródło: PAP, niezalezna.pl

#aktorstwo #pogrzeb #aktorka #Hanna Stankówka

as
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo