Co z wyrokiem sądu ws. Czarnecki-Thun? Europoseł PiS: "Pieniądze wpłaciłem, ale nie przepraszam"

Sąd Apelacyjny ukarał Ryszarda Czarneckiego karą 30 tysięcy złotych oraz nakazał przeprosiny Róży Thun za to, że porównał ją do szmalcowników. Zapytany o to, czy wykonał wyrok powiedział: "Wpłaciłem i jednocześnie zgodnie z prawem, prawo szanuję, odwołuje się od wyroku sądu w tej kwestii".

/ Ryszard Czarnecki; fot. Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

Dziennikarz Radia Plus zapytał Ryszarda Czarneckiego, czy nie przeprosi Róży Thun mimo wyroku Sądu Apelacyjnego.

- To zależy od decyzji ostatecznej. Jak będzie taka decyzja Sądu Najwyższego to oczywiście będę ją respektował. Można się odwołać? Można. Poczekam na decyzję sądu w tym zakresie

- stwierdził europoseł PiS. 

- Dlaczego pan po prostu nie przeprosi za te nieeleganckie, niegrzeczne słowa i nie zamknie sprawy? - zapytał dziennikarz. - Bardzo negatywnie oceniam polityków, którzy opłacani przez polskich podatników, skarżą się na własny kraj na przykład w niemieckich mediach. Będę bardzo krytyczny wobec takich postaw i takich ludzi - odpowiedział Ryszard Czarnecki.

W styczniu 2018 roku Ryszard Czarnecki w wywiadzie dla portalu Niezalezna.pl powiedział: "Pani von Thun und Hohenstein wystąpiła w roli donosicielki na własny kraj. (...) Podczas II wojny światowej mieliśmy szmalcowników, a dzisiaj mamy Różę von Thun und Hohenstein i niestety wpisuje się ona w pewną tradycję".

Jak tłumaczył potem Czarnecki, wypowiedź ta była jego reakcją na wystąpienie Thun w materiale niemiecko-francuskiej telewizji, na temat sytuacji polityczno-społecznej w Polsce pod rządami PiS. W materiale pokazano m.in. fragmenty antyrządowych demonstracji, a europosłanka miała zasugerować, że Polska zmierza w kierunku dyktatury.

Wypowiedź Czarneckiego odbiła się szerokim echem na arenie międzynarodowej. W lutym 2018 roku europoseł PiS został odwołany przez większość w europarlamencie ze stanowiska wiceszefa tej instytucji. W kwietniu 2018 r. Czarnecki złożył skargę na decyzję PE w swojej sprawie. Zarzucał w niej, że naruszono jego prawo do obrony czy wysłuchania. W czerwcu 2019 roku sąd UE oddalił skargę europosła na decyzję o pozbawieniu go stanowiska wiceprzewodniczącego Parlamentu Europejskiego.

 

Źródło: Radio Plus, Niezalezna.pl

#Róża Thun #Ryszard Czarnecki #PiS #PO #Europarlament

as
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo