O kulisach całej sprawy Dorota Kania pisała na łamach poprzedniego numeru tygodnika „Gazeta Polska”. Informowała wówczas, że akt oskarżenia przeciwko Katarzynie I., szefowej fundacji Moja Dominikana i Moja Kuba, trafił do sądu. W ramach śledztwa realizowano operację Centralnego Biura Śledczego o kryptonimie „Mundial”.

„Socjolog Katarzyna I., która przedstawia się obecnie jako bezrobotna bez dochodu i bez majątku (mieszka w domu w Łomiankach), była mocno osadzona zarówno w polityce, jak i w mediach. W minionych latach często się w nich pojawiała, komentując między innymi sprawę pedofilii księży na Dominikanie. Uchodziła również za osobę mającą rozległe wpływy nie tylko w środowisku SLD, ale także w PO. Wśród znajomych Katarzyny I. można odnaleźć Piotra Tymochowicza, Włodzimierza Cimoszewicza, Leszka Millera, Grzegorza Napieralskiego, Włodzimierza Czarzastego czy Annę Grodzką, a także Sławomira Nitrasa, Izabelę Leszczynę, byłego funkcjonariusza UOP Piotra Niemczyka oraz Roberta Kropiwnickiego. Aby się o tym przekonać, wystarczy wejść na profil Katarzyny I. w mediach społecznościowych i poczytać ogólnodostępne wpisy i konwersacje, zwłaszcza sprzed kilku lat”.
- czytamy w tekście Doroty Kani.

Co ciekawe, po wszczęciu śledztwa przez prokuraturę Katarzyna I. oraz Mateusz Kijowski (były lider KOD, oskarżony o fałszowanie faktur za rzekome usługi informatyczne na szkodę KOD) założyli „Art. 42. Stowarzyszenie Zlinczowanych”.

W drugiej części programu „Koniec systemu” Dorota Kania rozmawiała ze Stanisławem Żarynem, rzecznikiem ministra koordynatora służb specjalnych.

Zbrodnie VAT-owskie, czy mówiąc szerzej przestępstwa VAT-owskie, to wciąż bardzo bieżące zadanie dla ABW oraz CBA. Nie ma dnia, żebyśmy jako służby prasowe nie informowali o jakichś zatrzymaniach związanych z przestępczością VAT. Z jednej strony są to, można powiedzieć, drobne przestępstwa VAT-owskie, działania polegające na z wyłudzaniu VAT, przestępstwa, które muszą być ścigane, jednak ich skala nie jest tak znacząca. Są też zbrodnie VAT-owskie, o których pani mówi. Tutaj mamy do czynienia z przestępczością na ogromną skalę, ściganą dużo bardziej restrykcyjnie. Rząd Prawa i Sprawiedliwości zarówno na gruncie praktyki i działania organów ścigania, jak i na pewnym gruncie politycznym, przywiązuje bardzo dużą wagę do ścigania przestępstw VAT-owskie.
- mówił rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych.

Jednocześnie zwracał uwagę, że bardzo często przestępcza działalność maskowana jest różnego rodzaju legalnymi biznesami i przedsięwzięciami.

Przestępstwa gospodarcze to często bardzo skomplikowane sprawy. Przestępcze działania są często maskowane legalną działalnością jakiegoś podmiotu. Mieliśmy z czymś takim do czynienia właśnie w sprawie, o której pani wspominała. Tam – przy okazji pewnej legalnej działalności – miał miejsce proceder o charakterze nielegalnym, związany z wyłudzaniem podatku VAT, tworzeniem fikcyjnych faktur czy też obrotem dokumentacją finansową.
- mówił Stanisław Żaryn.