Prezydent uczcił 39. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego. „To był dzień zdmuchnięcia snu o wolności”

W 39. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego prezydent Andrzej Duda zapalił "Światło Wolności" na Placu Piłsudskiego w Warszawie. - Stan wojenny to był dzień straszliwej tragedii przerwania czasu pierwszej Solidarności, zdmuchnięcia snu o wolności na długi czas, na prawie 10 lat do 1989 r. - powiedział Andrzej Duda po zapaleniu światła.

Prezydent Andrzej Duda
Igor Smirnow/KPRP

"To miejsce, w którym stoimy, ten krzyż upamiętniający mszę św. odprawioną w 1979 r. przez Jana Pawła II i tamte jego słowa o zstąpieniu Ducha św. na tę ziemię obudziło pragnienie wolności" - powiedział prezydent.

"Patrzę na ten krzyż, bo też pamiętam tamten czas sprzed 39 lat. Jako mały chłopiec, wtedy zaledwie 9-letni w 1981 r. Ale pamiętam ten czas radości i wizyty ojca świętego i tej atmosfery wyrwania się z jakiejś czeluści, która wtedy panowała wokół, radosnego podekscytowania, gwałtownie przerwanego tamtego 13 grudnia 1981 r."

- dodał.

"Czy stan wojenny musiał być obwołany dla ratowania komunistycznej władzy? Z pewnością tak, po to, żeby komuniści dalej mogli rządzić Polską. Czy było niebezpieczeństwo sowieckiej agresji na Polskę, wejścia tutaj wojsk sowieckich Układu Warszawskiego, jak twierdzili przedstawiciele ówczesnych władz komunistycznych z gen. Jaruzelskim na czele..."

- mówił.

Według prezydenta, "absolutnie nie ma żadnego potwierdzenia na to w dokumentach historycznych".

"Prawda jest taka, że to oni próbowali ratować swoją władzę i swoją hegemonię nad Polakami, sprawowaną za pomocą straszaka w postaci sowieckich czołgów. Zbrodnia stanu wojennego poza zbrodnią w sensie dosłownym była tym większa, że na Polaków i przeciwko Polakom posłano polskich żołnierzy"

- dodał.

Jak zaznaczył, "stan wojenny to był dzień straszliwej tragedii przerwania czasu pierwszej Solidarności, zdmuchnięcia snu o wolności na długi czas, na prawie 10 lat do 1989 r".

Światło wolności zapłonęło dziś też w wielu oknach polskich domów i instytucji.

 

 

Źródło: niezalezna.pl, pap

#rocznica stanu wojennego #Światło Wolności

po
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo